W maju rozpoczyna się polski sezon grillowy. Wskazują na to nie tylko aromatyczne, drzewne dymy unoszące się w powietrzu podczas ciepłych, niedzielnych i świątecznych majowych dni, lecz także rosnący w tym okresie popyt na wieprzowinę i wyroby wędliniarskie.
Do grillowania nikogo zachęcać nie trzeba, ale do podzielenie się swoimi sprawdzonymi przepisami – już owszem. A większość z nas zna przecież wyjątkowe przepisy – na potrawy, marynaty, sałatki, przekąski, napoje… Wszystko to, co przyda się na stole w naszym ogrodzie.

Tajemnica niepowtarzalnego smaku potraw z grilla to nie tylko specyficzny aromat, ale przede wszystkim marynata. Przygotowujemy ją zazwyczaj na bazie tłuszczu (oliwy, oleju) z dodatkiem kwasu (soku z cytryny, octu) lub alkoholu (wino, piwo). Kwas powoduje, że mięso kruszeje, a tłuszcz zapewnia przyprawom łatwiejsze przenikanie do wnętrza potrawy. Ważny jest też czas marynowania – najlepiej, jeśli wybrany przez nas produkt spędzi w odpowiedniej zaprawie i w lodówce ok. 12 godzin, czyli np. całą noc. Na smak wpływają, oczywiście, również przyprawy, które zastosujemy. Można wybrać gotowe mieszanki albo nawet zamarynowane produkty, jednak mając do dyspozycji świeże mięso, dobrze nadać mu wyjątkowy, niepowtarzalny i sprawdzony przez nas smak dodatków, które lubimy. Miło też podzielić się tą wiedzą, jak również skorzystać z porad innych.

Dlatego zapraszamy do majowej edycji naszego konkursu na potrawy piknikowe i z grilla – zgłoszenia (przepis + zdjęcia) można przesłać na adres mailowy: kuchnia@farmer.pl lub tradycyjnie na adres redakcji: redakcja „Farmera”, al. Jana Pawła II 27, 00-867 Warszawa, z dopiskiem: Przepis „Farmera”.
Na przepisy czekamy do 14.05.2017 r. Zwycięski przepis ukaże się w czerwcowym wydaniu „Farmera”, a jego autor otrzyma nagrodę niespodziankę.

Podobał się artykuł? Podziel się!