Pierogi uchodzą za jedno z naszych popisowych dań narodowych, choć jeśli się dobrze przyjrzeć, to okazuje się, że zarówno u naszych sąsiadów, jak i nieco dalej na świecie wszelkie pierogi, naleśniki, nadziewane kluski cieszą się niesłabnącą popularnością.

Tym, co decyduje o oryginalności i niepowtarzalnym smaku tych różnego rodzaju paczuszek z ciasta, jest nadzienie. Znamy np. włoskie ravioli ze szpinakiem i ricottą, rosyjskie pielmieni z mięsem, słowackie bryndzove pirohy, czeskie knedle ze śliwką, wietnamskie sajgonki, meksykańskie tortille i oczywiście nasze pierogi: z mięsem, kapustą i grzybami, serem, owocami i ruskie, które wbrew nazwie są typowo polskie.

Tradycyjne polskie smaki lubimy wszyscy, ale chętnie też eksperymentujemy. Popularne ostatnio pierogarnie i naleśnikarnie są tego najlepszym przykładem. Można tam natknąć się na wiele nowych smaków: mak, ryby, kaszanka, warzywa – suszone pomidory, marchewka, soczewica… I wiele, wiele innych. W kwietniu czekamy na ulubione smaki naszych czytelników.
Aby podzielić się swoimi sprawdzonymi przepisami, zgłoszenie konkursowe (przepis + zdjęcia) można przesłać na adres mailowy: kuchnia@farmer.pl lub tradycyjnie na adres redakcji: redakcja „Farmera”, al. Jana Pawła II 27, 00-867 Warszawa, z dopiskiem: Przepis „Farmera”.

Na przepisy czekamy do 18.04.2017 r. Zwycięski przepis ukaże się w majowym wydaniu „Farmera”, a jego autor otrzyma nagrodę niespodziankę.