Dostępne o tej porze roku warzywa są najzdrowsze – zazwyczaj dojrzewały w swoim naturalnym tempie, na polu czy w ogrodzie, są bogate w witaminy i sole mineralne. A ponieważ warzywa i owoce stanowią podstawę naszej codziennej diety, to warto przez cały rok korzystać z jak najbardziej wartościowych produktów.
Zupełnie inne właściwości mają warzywa i owoce, do których mamy dostęp zimą. Mniejszy problem, jeśli są to nasze produkty, które można dłużej składować. Jednak niewłaściwe przechowywanie powoduje, że nie zachowują one wszystkich swoich właściwości: tracą wodą i jędrność – więdną. A podczas długotrwałego składowania stają się bardziej podatne na szkodliwe czynniki zewnętrze – oddziaływanie grzybów, drobnoustrojów, owadów czy gryzoni, mogących przenosić różnego rodzaju choroby.

Gorzej będzie w przypadku np. delikatnych warzyw i owoców importowanych, które wyprodukowane w dalekich krajach muszą pokonać długą drogę w stanie nienaruszonym, aby dotrzeć do naszych sklepów. Często zrywane są jako niedojrzałe, a ich rozwój jest sztucznie pobudzany lub wstrzymywany, aby trafić w termin zbioru czy eksportu. Nic więc dziwnego, że zimą nie sięgamy tak często po „plastikowe”, wodniste warzywa, pozbawione nie tylko aromatu, lecz także części wartości odżywczych. Powstrzymują nas przed tym smak, cena i… zdrowy rozsądek.
Dlatego lepiej zaopatrzyć się w prywatny zestaw witamin na zimę. A oprócz tradycyjnych kiszonych ogórków i kapusty oraz marynowanych sałatek wielowarzywnych i grzybów można pomyśleć o czymś, czego jeszcze nie znamy. Pomoże nam to zapełnić półki w spiżarni zdrowymi, bogatymi w witaminy przetworami przygotowanymi z najwartościowszych warzyw zebranych w szczycie sezonu.
Wymieniajmy się recepturami, korzystajmy ze sprawdzonych przepisów i doświadczeń innych.

Zachęcamy do wzięcia udziału w lipcowej edycji naszego konkursu. Tym razem czekamy na przepisy na potrawy oraz przetwory z warzyw i grzybów.

Zgłoszenia (przepis + zdjęcia) można przesłać na adres mailowy: kuchnia@farmer.pl lub tradycyjnie na adres redakcji: redakcja „Farmera”, al. Jana Pawła II 27, 00-867 Warszawa, z dopiskiem: Przepis „Farmera”.

Na zgłoszenia konkursowe czekamy do 16.07.2017 r. Zwycięski przepis ukaże się w sierpniowym wydaniu „Farmera”, a jego autor otrzyma nagrodę niespodziankę.

Podobał się artykuł? Podziel się!