- Chcemy, aby rolnicy z naszego regionu zaczęli ścisłą współpracę pomiędzy sobą. Surowce, które produkują powinny być między nimi wymieniane. Skutkiem regionalnego handlu ma być powstawanie małych sklepów, które będą zakładać sami rolnicy. Będą tam sprzedawać produkty regionalne  - informuje przedstawiciel departamentu rolnego w Urzędzie Marszałkowskim woj. kujawsko-pomorskiego. 

Rolnicy, którzy przystąpią do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego będą korzystać z logo sieci. Ich produkty będą miały przez to najwyższą wartość nie tylko na rynku krajowym, lecz również europejskim. - Chcemy, aby mali tradycyjni, regionalni rolnicy przystępowali do europejskiej sieci. Ułatwi im to zbyt i będzie świadczyć o produktach najwyższej jakości, wytworzonych z regionalnych surowców. Będziemy bardzo mocno zachęcać i promować farmerskie sklepy - dodaje przedstawiciel urzędu. 

Województwo przystąpiło do sieci po uprzedniej akceptacji właściwego ministra do spraw zagranicznych. Obecnie ma ono status regionu kandydującego, lecz po odbyciu stosownego szkolenia w październiku tego roku będzie już pełnoprawnym członkiem.

W Polsce, do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego przystąpiły dotychczas województwa: Mazowieckie, Opolskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie i Świętokrzyskie. W skład sieci w obrębie regionu wchodzą, m.in. restauracje i inne punkty gastronomiczne, gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa rybackie, przetwórcy żywności, sklepy farmerskie, hurtownicy, sprzedawcy detaliczni.

Podobał się artykuł? Podziel się!