Jak poinformowała rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka, w sobotę wieczorem zgierscy policjanci zostali powiadomieni przez przedstawicieli Fundacji "Niechciane Zapomniane-SOS dla zwierząt" o znalezieniu martwych świń i zaniedbanych psów na terenie wyglądającego na opuszczone gospodarstwa we wsi Zimna Woda k. Zgierza.

Na miejsce wezwano lekarza weterynarii. Jak wynika z relacji przedstawicieli Fundacji, telefonicznie otrzymali oni informację od anonimowej osoby o dramatycznym stanie zwierząt znajdujących się na terenie posesji.

W gospodarstwie, w kojcu przy bramie, znaleziono dwa skrajnie wygłodzone psy, przypominające owczarki azjatyckie. Nie miały ani jedzenia ani wody. - W chlewie były trzy padłe świnie oraz jedna jeszcze żywa, choć w stanie wycieńczenia. W tym budynku gospodarczym panowały skrajnie niechlujne warunki - relacjonowała Kącka.

W kolejnych pomieszczeniach znaleziono cztery szczeniaki i wygłodzoną sukę. Na tyłach domu, w kojcu, wegetował w dużej warstwie odchodów kolejny pies, który także nie miał ani wody ani jedzenia.

Weterynarz zbadał zwierzęta. Ponieważ ich dalszych pobyt na terenie gospodarstwa zagrażał życiu, podjęto decyzję o natychmiastowych zabraniu ich pod opiekę Fundacji.

Policjanci przyjęli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - na podstawie ustawy o ochronie zwierząt. Przesłuchali w charakterze świadka lekarza, który wstępnie ocenił, że świnie padły przed tygodniem.

Funkcjonariusze dotarli także do mężczyzny, który rzekomo miał się zajmować inwentarzem podczas nieobecności właściciela; ten ostatni jest prawdopodobnie chory i przebywa w szpitalu. Policjanci wyjaśniać będą, kto jest odpowiedzialny za dramatyczny stan zwierząt.

Za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Łódzka policja apeluje do wszystkich osób posiadających informacje o nieuzasadnionym i niehumanitarnym zabijaniu zwierząt, znęcaniu się nad nimi oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem o kontakt na adres mailowy: zielonastrefa@lodzka.policja.gov.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!