W 2009r. padł rekord – 40 tysięcy zwiedzających, blisko 500 wystawców z 13 państw, 800 modeli najnowocześniejszych maszyn i urządzeń do prac polowych, 200 modeli ciągników w tym te nowatorskie napędzane energią słoneczną, a wszystko na 40 tysiącach metrów kwadratowych.

Wystawa zajmuje ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych.

Targi otworzyli Marek Sawicki, minister rolnictwa oraz Jan Krzysztof Ardanowski, doradca prezydenta do spraw rolnych.

Sawicki podkreślał wagę targów, mówił także o przygotowaniach resortu rolnictwa do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w II połowie 2011 r.

Targi pełnią ważną rolę dla małych gospodarstw Polski Południowo – Wschodniej, powiedział Ardanowski.

Problemem zasadniczym jest zapewnienie rozwoju ekonomicznego i społecznego dla tych regionów – kontynuował – mam nadzieję, że dyskusja na ten temat będzie się toczyła podczas kieleckich targów.

Ardanowski z niepokojem patrzy na to co robi rząd. Apeluje do koalicji o to, żeby nie tylko sam minister rolnictwa zajmował się sprawami rolnictwa i obszarów wiejskich.

Niepokój u Ardanowskiego budzi fakt, że obszary wiejskiej zostały wyrzucone z rządowych dokumentów określających rozwój gospodarczy Polski.

Proszę zauważyć – mówił Ardanowski – że ministerstwo rozwoju regionalnego pracuje nad rozwojem regionalnym nie uwzględniającym rozwoju wsi, z kolei minister Michał Boni z kancelarii premiera opiera w rządowej strategii rozwój gospodarczy na miastach, pytam, dlaczego rząd nie mówi o rozwoju wsi – kontynuował prezydencki doradca.

Zdaniem Ardanowskiego trudno także doszukać się spraw wsi wśród priorytetów polskiej prezydencji w Unii.

Prezydencja zakłada, że najważniejsze dyskusje powinny toczyć się na temat polityki wschodniej UE, energetyki oraz kłopotów państw basenu Morza Bałtyckiego.

Gdzie rolnictwo? – pyta Ardanowski.

AGROTECH to jedna z największych w Europie, a z pewnością największa w Polsce, impreza wystawiennicza poświęcona technice rolniczej. Klasyfikowana na bardzo wysokiej 4 pozycji w kraju wśród wystaw o największej liczbie zwiedzających, ustępuje miejsca jedynie poznańskiej BUDMIE I FARMIE oraz pokazom lotniczym Air Show, współorganizowanym przez Targi Kielce.