PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Mieszkańcy wsi największą grupą odbiorców YouTube'a w Polsce

Mieszkańcy wsi największą grupą odbiorców YouTube'a w Polsce Źródło: YouTube/farmer.pl

Aż 8 mln z 21 mln polskich użytkowników YouTube’a to mieszkańcy wsi, którzy spędzają również najwięcej czasu na oglądaniu nagrań wideo – wynika ze styczniowych badań Gemius/PBI. Należąca do Alphabetu platforma wideo działa już od 13 lat.YouTube rozpoczął działanie w 2005 roku. Choć pierwsze wideo wgrano dopiero 23 kwietnia, domena "YouTube.com" została uruchomiona już 14 lutego. Według danych firmy YouTube miesięcznie w serwisie loguje się ponad 1,5 mld użytkowników na całym świecie, a urządzenia mobilne odpowiadają już za ponad 60 proc. wyświetleń.

- YouTube istotnie wpłynął na nasze życie. Stworzył naturalne środowisko do pojawienia się nowych gwiazd i zniósł barierę wejścia do tego obszaru rozrywki, która była wcześniej zarezerwowana tylko dla telewizji i producentów posiadających istotne budżety - powiedział PAP ekspert Gemiusa, Emil Pawłowski.

Zgodnie z badaniami Gemius/PBI w samej Polsce w styczniu 2018 roku z należącej do Alphabetu platformy wideo korzystało ponad 21,1 mln użytkowników (w porównaniu do 20,3 mln w tym samym okresie rok wcześniej - wzrost o 3,9 proc. rok do roku). Do wzrostu liczby użytkowników najmocniej przyczynił się notowany od grudnia gwałtowny skok liczby użytkowników na urządzeniach mobilnych, których w minionym miesiącu było już ponad 8 mln (w porównaniu do 6,9 mln w styczniu 2017 r. - wzrost o 15 proc. rok do roku).

Ogólnopolska miesięczna średnia oglądania YouTube'a to blisko 3 godz. Najwięcej czasu spędzają na platformie młodzi użytkownicy - w wypadku odbiorców w przedziale 15-25 lat średni czas spędzany w ciągu miesiąca to blisko 4,5 godz. Ponad 4 godz. miesięcznie na oglądaniu materiałów wideo spędzają przeciętnie również dzieci od 7-14 roku życia. YouTube zauważalnie słabiej trafia do użytkowników powyżej 35 roku życia, co przekłada się na znacznie krótszy czas poświęcany platformie. Osoby w wieku 45 lat i starsze spędzają na YouTubie niespełna 2 godz. miesięcznie. Niezależnie od wieku kobiety spędzają na platformie średnio 2 godz. i 13 min., a mężczyźni - ponad 3 godz. 38 min., czyli o około 40 proc. więcej.

Największa grupa wśród polskich użytkowników YouTube'a mieszka na wsi - 8 mln osób, czyli 38 proc. ogółu. To zarazem najbardziej zaangażowani odbiorcy, poświęcający na oglądanie wideo około 3 godz. i 11 min. miesięcznie - o 7 proc. więcej niż mieszkańcy miast powyżej 500 tys. (2 godz. 59 min.) i aż o 15 proc. więcej niż ludzie w miastach poniżej 20 tys.

- Mówiąc językiem telewizji, wyzwaniem jest zbudowanie atrakcyjnej oferty dla całej grupy komercyjnej. Istotną przeszkodą jest słabość YouTube'a w modelach płatnych - uważa Pawłowski. W tym obszarze należąca do Alphabetu platforma wideo musi rywalizować o użytkowników z takimi usługami, jak Netflix. - Kanały płatne i w modelu reklamowym współistniały w telewizji obok siebie - pytanie, czy taka koegzystencja jest możliwa w internecie?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Marian 2018-02-15 08:32:17
  A ja z YouTube gotuję, naprawiam samochód, układam kostkę i wszystko mi nieźle wychodzi.No i słucham muzyki też - wielu gatunków. Pożyteczny portal. Bravo
 • Lepsza wola niż rola 2018-02-15 08:11:12
  Cała wieś bierze dopłaty a kilku zmodernizowanych tylko pracuje i tak ma być." Syci za chleb się najmują głodni zaś odpoczywają..."Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych. Głodnych nasycił dobrami ..."Siedmioro rodzi niepłodna " i mają 500 plus i lepiej sobie żyją jak zmodernizowani
 • Ryszard 2018-02-15 06:37:49
  Niech się później nikt nie dziwi że taki Sławomir ma naście milionów wyświetleń. Wieś pika wieś klika
 • rol-nick 2018-02-15 06:34:31
  A może poświęcają swoj cenny czas na samoszkolenie się kosztem czasu spedzonego z najblizszymi...
 • Typ 2018-02-14 18:22:31
  Więc na wsi mają najwięcej wolnego czasu
 • Tomi 2018-02-14 17:26:37
  Więc dostęp do Internetu jest, przez co można wnioskować , że nie powinno być problemów z wypelnieniem wniosku o płatność obszarowe na nowych zasadach.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.173.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!