Podczas piątkowej konferencji prasowej, premier Tusk przyznał jednocześnie, że Kalemba nie jest w stu procentach politykiem z jego "bajki". Jak dodał, Kalemba ma czas do końca roku, aby udowodnić, że jest skuteczniejszy niż wskazywałby na to "niektóre wypowiadane na jego temat opinie". Jak przekonywał, ten, kto staje się członkiem ekipy rządzącej musi działać "odpowiedzialnie i solidarnie jako część zespołu, a nie jako indywidualność".

- Kto nie akceptuje tych reguł gry, żegna się ze stanowiskiem - podkreślił szef rządu. - Jeśli się okaże, że poseł Kalemba nie pasuje do zespołu, to przed Wigilią się rozstaniemy - dodał.

Szef rządu mówił, że decyzję o wyrażeniu zgody na nominację dla Kalemby podjął po jednodniowym namyśle i rozmowie z kandydatem. Tusk zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia prezydent Bronisław Komorowski podpisze nominację dla Kalemby.

W piątek premier zdymisjonował dwóch wiceministrów rolnictwa: Bogdana Dombrowskiego i Andrzeja Butrę (obaj związani z PSL). Tusk mówił podczas konferencji, że razem z Pawlakiem uzgodnili, iż osoba, która zostanie powołana na funkcję wiceministra rolnictwa - odpowiedzialnego m.in. za kontakty z UE, "nie będzie typem polityka stricte partyjnego". Tusk zapowiedział, że zwróci się też do szefa służby cywilnej o rozpoczęcie procedury zmiany na stanowisku dyrektora generalnego resortu. Funkcję tę pełni Ireneusz Niemirka.

Premier tłumaczył, że będzie to "oczyszczenie przedpola" w kontekście nominacji nowego szefa tego resortu.

Zdaniem Tuska Kalemba jest gotowy do podjęcia "działań oczyszczających" w spółkach i agendach podległych ministerstwu. - Po rozmowie z posłem Kalembą i panem premierem Pawlakiem mogę powiedzieć, że te - z mojego punktu widzenia najważniejsze - kwestie zostały potwierdzone - powiedział premier. Jak podkreślił, chodzi nie tylko o gotowość do podjęcia działań oczyszczających sytuację w agencjach podporządkowanych resortowi rolnictwa i spółkach, które są pod nadzorem tego ministerstwa, w tym Elewarze, ale też możliwie szybkiego zakończenia prac nad ustawami.

Także według Pawlaka Kalemba zadba o to, by oczyścić instytucje mu podległe "z tych, którzy naruszyli granice przyzwoitości, a szczególnie, jeśli naruszyli granice prawa". - Kalemba skutecznie podejmie działania zmierzające do tego, aby przywrócić dobre imię tych wszystkich, którzy pracują w obszarze rolnictwa - powiedział Pawlak.