PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Morawiecki: Celem dopłaty dla polskich rolników sięgające średniej unijnej

Morawiecki: Celem dopłaty dla polskich rolników sięgające średniej unijnej Morawiecki powiedział też, że wraz z ministrem rolnictwa stawia sobie za cel, by dopłaty dla polskich rolników sięgnęły średniej unijnej; Fot. Michał Oleksy

Polska chce aktywnie włączyć się w kreowanie przyszłości Europy; jest krajem, który odnosi widoczne sukcesy i chcemy proponować nasz model gospodarczy Europie - mówił w piątek desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki.



Podczas piątkowego wywiadu w Radiu Maryja Morawiecki był pytany m.in. o kwestię polskiej polityki zagranicznej.

- Jesteśmy w takim momencie, w którym ważą się losy przyszłości Europy. My, Polacy, polski rząd musimy aktywnie włączyć się w kreowanie przyszłości Europy. Musimy dyskutować, rozmawiać z nimi często - odpowiedział przyszły premier.

Jak dodał obecnie Unia Europejska potrzebuje nowych idei, nawiązujących do wartości głoszonych przez Schumana, jednego z twórców Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. - Takich wartości potrzebujemy, które legły u podstaw tego wielkiego cywilizacyjnego rozwoju Europy (...) - mówił.

Dopytywany o opinię, że rząd PiS chce wyprowadzić nasz kraj z Unii Europejskiej, Morawiecki stwierdził, że "to zupełna nieprawda, a zarzuty są absurdalne". - Chcemy budować Europę, wartości Europy. Uważamy, że Polska jest krajem na tyle dużym, silnym, odnosimy teraz widoczne sukcesy, że chcemy też proponować nasz model gospodarczy - powiedział.

Jak wskazał, polski rząd starając się dbać o sprawy społeczne jednocześnie tworzy "jak najlepsze warunki dla przedsiębiorców do gospodarowania, czyli stajemy się konkurencyjni". - Tym modelem chcemy zainteresować Europę - mówił.

Odnosząc się do pytania, jak powinniśmy budować pozycję Polski w UE, Morawiecki powiedział, że w każdej z instytucji unijnych Polska ma swojego przedstawiciele i "musimy o nasze interesy dbać". - Do tej pory było inaczej (...), bardzo często za tzw. poklepywanie po plecach ustępowaliśmy z naszej pozycji. Dzisiaj nie ustępujemy, bo widzimy bardzo dokładnie określone nasze interesy - interesy polskich firm, polskich obywateli, budżetu, polskiego państwa. My stawiamy się za polskim narodem - mówił.

Morawiecki powiedział też, że wraz z ministrem rolnictwa stawia sobie za cel, by dopłaty dla polskich rolników sięgnęły średniej unijnej. Jak dodał, Polska jest już ponad 13 lat w UE, a nadal polscy rolnicy są biedniejsi, niż ich konkurenci z Unii.

- Będę na pewno bardzo intensywnie starał się negocjować to w kontekście nowego budżetu, którego negocjacje rozpoczną się za kilka miesięcy. Żeby te nierówności zniwelować - zapowiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

  • rolnik 2017-12-14 08:28:13
    tak żeby dopłaty wynosiły tyle co średnia, jakie banialuki. średnia nic nie daje dopiero równe dopłaty to równe warunki konkurencji
  • mini rolnik 2017-12-12 20:07:10
    Już były renty strukturalne i wcześniejsze emerytury dla rolników,teraz jest podniesienie wieku emerytalnego o 5 lat.
  • chomonto 2017-12-12 09:50:46
    Sprzedaż bezpośrednia. Gdzie?
  • viola 2017-12-11 20:26:40
    @ Paweł, Pawełku , że się do Ciebie tak kulturalnie zwrócę ; a dlaczego dopłaty miałyby pozostać w USA i Rosji ? Zawala nas towarami - ponad drugą " kokardkę " (dla niezorientowanych : chłopcy noszą kokardki pod szyją , a dziewczynki nad głową) . Opłacalna produkcja dla wszystkich , to taki wzrost produkcji , że mleko do rowu itd. Z historii: ktoś pamięta dlaczego całe statki kawy były zatapiane przez USA ? No właśnie .
  • Paweł 2017-12-11 12:28:59
    Do Kinia...
    Nie chodzi o wielkość dopłat bezpośrednich.
    Istotne jest aby wszyscy w Unii byli traktowani jednakowo.
    Wymagania są jednakowe to i dopłaty też taki powinny być.
    Nieważne jest czy będą one wynosiły 100, 200 czy 300 Euro do hektara.
    Osobiście byłbym za tym aby dopłat nie było.
    Jedynym warunkiem jest to aby nie było ich w całej Unii.
  • Max 2017-12-11 11:48:42
    Drodzy rolnicy, dlaczego w UK kostka masła kosztuje 7,7 PLN za 250 g , tyle samo co w Polsce, dlaczego jajka kosztują 4,7 PLN za 10 sztuk ? I to nie w dyskoncie, tylko w normalnym sklepie. Jesteście mi stanie to wytłumaczyć ?
  • Kinia 2017-12-11 11:25:55
    A ja mam w tyłku całe te dopłaty, bo o co idzie walka - o 200-300 zł. do hektara więcej co dla dla średniej wielkości gospodarstwa w Polsce oznacza 3 tys. zł. - za taką kwotkę można Was kupić??? Poza tym pamiętajcie, że jeśli jeśli powiększy się dopłaty podstawowe to znikną dotacje na inwestycje tym bardziej że po wyjściu Anglii z UE budżet mocno zdechnie. Kołdra jest bardzo krótka.

    Ja wolałabym aby rolnicy swe produkty w ramach handlu detalicznego mogli sprzedawać sklepom, hurtowniom, restauracjom a nie jak teraz tylko Kowalskiemu. Ja wolałbym abym na swoim siedlisku np. w zakresie małego przetwórstwa mogłaq prowadzić działalność gospodarczą bo teraz nie mogę (gmina zmusza mnie do zakupu odpowiedniej działki za ok. 300 tys. zł.) a planu zagospodarowania przestrzennego nie zmienia się w 2 lata. Zrozumcie ludzie jedno - pieniądz prawdziwy bierze się z pracy, przedsiębiorczości a nie z jałmużny typu dopłaty. No ale u nas prawdziwych rolników jest garstka. Cała masa to towarzystwo które swoje małe hektarki powinni sprzedać a nie ciągle jęczeć "więcej dopłat".
  • Radek 2017-12-11 10:45:09
    Następny kłamie!!! Już Duda przed wyborami prezydentckimi kłamał obiecując wyższe dopłaty i co ? Niech wymieni lepiej ministra rolnictwa na jakiegoś chłopa z jajami,co się zajmie problemami z ASF i zrobi porządek w ARiMR.
  • Niszczą Nas finansowo, przy zakupie przedmiotowych gruntów zostaliśmy oszukani i prze-kredytowani. 2017-12-11 09:45:14
    Państwo demokratyczne charakteryzować się powinno pod względem przestrzegania prawa, w przeciwnym wypadku łamiemy podstawową zasadę członkostwa Państw w Unii Europejskiej. Polska jest najbardziej przestępczym krajem demokratycznym w świecie, starości powiatowi od lat łamią prawa człowieka zaś w Stanach Zjednoczonych ścigane jest powyższe przestępstwo na równi z zabójstwem, odbierają Nam wolność i resztki godności osobistej, wprowadzili do obiegu prawnego najcięższego kalibru przestępstwa które destabilizują całą Unie Europejską. Mapy geodezyjno kartograficzne są sfałszowane (zasadnicze, usunięto oznaczenia klasyfikacji gruntów R-III,IV,V,VI itd.), co za tym idzie wprowadzono zmiany w księgach wieczystych nie zgodne ze stanem faktycznym, aktami notarialnymi zakupów gruntów rolnych które nigdy nie zostały wyłączone z produkcji rolnej. Największa afera gospodarcza w świecie, właściciele gruntów nawet nie byli stronami postępowań , sztandarowa ustawa PSL nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 2013roku poz 503 itd.
  • ekojajo 2017-12-11 09:33:02
    Obecnie Polska ma już dopłaty powyżej średniej.To,że Niemiec je mięso a łotysz kapustę to nie znaczy,że My jemy gołąbki.Tu nie chodzi o wyrównanie dopłat do średniej unijnej tylko do tych co mają najwięcej