Rozpoczęcie tegorocznych zbiorów zbóż oraz rosnąca podaż ziarna wpływa na spadek cen. Opady deszczu wstrzymują jednak prace polowe, uważają analitycy resortu rolnictwa.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 14-20 lipca br., cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 782ázł/t, tj. o 2,7 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie była ona o prawie 4 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o blisko 43 proc. wyższa niż w porównywalnym okresie ub.r.

W analizowanym tygodniu obniżyła się również cena żyta konsumpcyjnego. Za 1 tonę tego ziarna uzyskiwano średnio 724 zł, tj. o 2,7 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 1,4 proc. mniej niż przed miesiącem. Równocześnie zboże to było o ponad 58 proc. droższe niż przed rokiem.

Po trzech tygodniach spadków, o 3,3 proc. podrożał jęczmień paszowy i w dniach 14-20 lipca br. płacono za niego 631 zł/t. Była to cena o ponad 12 proc. niższa niż przed miesiącem, ale oáok. 18 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Za kukurydzę średnio w kraju płacono 777 zł/t, wobec 772 zł/t w poprzednim tygodniu. Ziarno to było o 3 proc. droższe niż przed miesiącem oraz o 32 proc. droższe niż przed rokiem.

Utrzymuje się wzrostowa tendencja cen skupu trzody chlewnej przy obniżkach cen pozostałych gatunków żywca.

Według danych MRiRW w dniach 14-20 lipca br. za żywiec wieprzowy dostawcy otrzymywali średnio 4,56 zł/kg, tj. o 3,5 proc. więcej niż wápoprzednim tygodniu. Jednocześnie cena ta była o 4,5 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 17 proc. wyższa rok wcześniej.

Żywiec wołowy w ciągu tygodnia potaniał w skupie o 0,6 proc., a w odniesieniu do cen sprzed miesiąca o prawie 5 proc. Wátrzecim tygodniu lipca br. płacono za niego średnio 4,11 zł/kg, tj. o 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Kurczęta typu brojler skupowano przeciętnie po 3,22 zł/kg, tj. o 1,3 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu, o 1,5 proc. taniej niż przed miesiącem i o 2 proc. taniej niż przed rokiem.

Za indyki dostawcy otrzymywali 4,13 zł/kg, tj. o 4,6 proc. mniej niż wápoprzednim tygodniu. Cena ta była niższa niż przed miesiącem i przed rokiem oáblisko 8 proc.

Nieznacznie wzrosły ceny zbytu odtłuszczonego mleka w proszku (OMP).

W trzecim tygodniu lipca za 1 kg tego produktu uzyskiwano 7,72 zł (bez VAT), tj. o 0,4 proc. więcej niż przed tygodniem. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca OMP podrożało o ponad 2 proc., ale było o 38 proc. tańsze niż przed rokiem.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!