PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

MRiRW: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będzie uwzględniała rozwój wsi

MRiRW: Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będzie uwzględniała rozwój wsi Zakończyły się konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma to być najważniejszy dokument wskazujący kierunki rozwoju Polski w perspektywie średniookresowej; Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 06-10-2016 08:24

Tagi:

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju będzie uwzględniała rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa. Dokument ten będzie wyznaczał średniookresowe kierunki rozwoju Polski - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.Jak mówił wiceminister na środowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, zakończyły się konsultacje Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma to być najważniejszy dokument wskazujący kierunki rozwoju Polski w perspektywie średniookresowej.

Poinformował, że resort rolnictwa brał aktywny udział na wszystkich etapach tworzenia Planu oraz Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Najistotniejszą sprawą dla ministerstwa jest włączenie do SOR problematyki wiejskiej i rozwoju rolnictwa.

Według Zarudzkiego SOR przedstawia nowy model rozwoju, którego celem jest "tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym". Dokument kładzie nacisk na włączenie w procesy rozwojowe wszystkich obszarów, w tym małych miast i obszarów wiejskich oraz zakłada, że korzyści ze wzrostu gospodarczego powinny być dostępne dla wszystkich, bez względu na miejsce ich zamieszkania.

Kluczowym elementem realizacji SOR będą projekty strategiczne i flagowe. W projekcie oddanym do konsultacji społecznych znajduje się kilkanaście projektów strategicznych zgłoszonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - zaznaczył Zarudzki.

Z informacji resortu rolnictwa wynika, że takimi projektami są m.in.: Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności; Polski Holding Rolno-Spożywczy; platforma żywnościowa; Polska Akademia Spożywcza; Pakt dla rolnictwa i związana z nim budowa infrastruktury wsi.

Kolejne projekty to: wsparcie i profesjonalizacja Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB) działających na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i w małych miastach; wzmocnienie systemu doradztwa rolniczego; poprawa mobilności międzysektorowej zasobów pracy w rolnictwie (obecna nazwa: Nowe szanse na wsi); dostosowanie do zmian demograficznych (w zakresie programu aktywny i zdrowy senior rolnik).

Strategicznym projektem są także: energetyka rozproszona na obszarach wiejskich; woda dla rolnictwa; odtworzenie i wsparcie rozwoju lokalnych rynków rolnych; Strategie Lokalnego Rozwoju - instrument zarządzania rozwojem lokalnym przez społeczność; gospodarstwo otwarte na ludzi oraz utworzenie Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • rolnik6666 2016-10-06 19:23:56
  no właśnie sie zgodzili na przysyłanie gmo do Polski to i ja domagam sie mozliwosci uprawy gmo w moim gospodarstwie
 • Zbigniew Roragiewicz 2016-10-06 17:55:24
  Gdzie są moje posty ??? dlaczego mi je kasuje Wasza farmerska cenzura?
 • Rak 2016-10-06 16:57:51
  Perspektywa średniookresowa, długo- i krótkookresowa - podajcie wreszcie konkretne daty a nie takie w ledwo dokładne, z których zawsze można się rakiem wycofać.
 • ooo 2016-10-06 11:03:11
  rozwój lokalnego rynku rolnego czyli rolnicy będa sprzedawali to co wyprodukują - wreszcie wraca normalność , globalne farmy nie będą zadowolone ale guzik mnie obchodzą, taki syf żywnościowy na masową skalę produkują że w 1o lat człowiek zachoruje nawet krócej
 • cynk 2016-10-06 10:15:26
  Przeczytałem z uwagę ten wpis i powiem szczerze, ze takiego bełkotu z sejmu dawno nie widziałem. Najbardziej rozbawiło mnie stwierdzenie: poprawa mobilności międzysektorowej zasobów pracy w rolnictwie. Aha, duży śmiech na ustach przywiodło mi stwierdzenie platforma żywnościowa. Ha, hah. Nie wspominając już o Polskiej Akademii Spożywczej.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!