Kramy rozstawione na placu przed białostockim Ratuszem (siedzibą muzeum) i fragmencie ulicy Suraskiej odwiedzali mieszkańcy miasta, którzy z powodu deszczowej pogody nie stawili się jednak tak tłumnie, jak w latach poprzednich.

Imprezę organizuje od 2000 r. Muzeum Podlaskie. Jej głównym celem jest popularyzacja twórczości ludowej, a także wspieranie twórców, którzy na targach mają szansę na sprzedaż swoich wyrobów.

W tegorocznej edycji targów wzięło udział prawie trzydziestu twórców z województwa podlaskiego, a także zaproszeni goście z innych regionów, np. Kurpi, Mazowsza, Warmii i Mazur oraz południowego Podlasia, m. in. Łukowa.

Muzeum Podlaskie od wielu lat wspiera twórców, zapraszając na targi interesujące ośrodki sztuki ludowej z różnych regionów Polski.

- W tym roku próbujemy promować rzeźbiarski ośrodek łukowski, jeden z najlepszych takich ośrodków w kraju. Wprowadzamy też garncarstwo i ceramikę, bo te zjawiska zaczynają się rozwijać - powiedział Wojciech Kowalczuk z Muzeum Podlaskiego, główny organizator targów.

Rzeźba ludowa zajmuje w zbiorach muzeum ważne miejsce. Dział etnografii posiada kolekcję obejmującą ponad 800 tradycyjnych i współczesnych rzeźb. W 1994 r. został opracowany Szlak Tradycji Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego, obejmujący najcenniejsze pracownie i ośrodki rękodzieła ludowego Podlasia.

Piotr Szałkowski, który rzeźbą zajmuje się od ponad 40 lat, przyjechał na targi z Sokółki. Na swoim stoisku prezentował m.in. kolorowe i niemalowane drewniane ptaki, świątki i kwiaty. Rzeźbiarz powiedział PAP, że nie robi rzeźb do szuflady, tylko dla ludzi, bo "rzeźby muszą trafić pod ludzkie strzechy i dopiero wtedy sztuka ma sens".

Na mieszkańców miasta odwiedzających stragany czekały, oprócz dzieł sztuki ludowej, tradycyjne wyroby regionalnej kuchni: wędliny, pieczywo, sery i sękacze. Można było również spróbować kwasu chlebowego i podpiwku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się miody laureatów tegorocznej VIII Podlaskiej Biesiady Miodowej w Tykocinie.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!