15 lipca 2014 r. w Juchnowcu Kościelnym odbyło się spotkanie rolników z przedstawicielami weterynarii, Podlaskiej Izby Rolniczej, Urzędu Marszałkowskiego i Starostą Powiatu Białostockiego. Celem spotkania było ustalenie porozumienia w sprawie odstrzału dzików.

W związku z wprowadzeniem zakazu polowań na dziki w województwie podlaskim (strefa zagrożona ASF) ich ilość wzrosła dwukrotnie. Dziś rolnicy mówią o ponad pół miliona szkód (w okresie od kwietnia do czerwca br.) W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii – Marek Pirsztuk wydał zgodę na odstrzał ok. 3 tysięcy sztuk.

Odstrzał będzie odbywał się w czterech powiatach województwa podlaskiego: sejneńskim, augustowskim, sokólskim i białostockim, w których do dziś panują ograniczenia.

Rolnicy domagają odstrzału ze względu na liczne  zniszczenia  swoich upraw, w głównej mierze dotyczy to ponad  90 proc. upraw kukurydzy. Działanie to też ma na celu rozrzedzenie populacji, a także zmniejszenie ilości zwierząt na tych obszarach. Rolnicy od dawna domagali się tej decyzji, ze względu na wysokie straty jakie ponieśli przez żerujące dziki.

Myśliwi za każdego odstrzelonego dzika otrzymają po 150 zł, a następnie zebrane dziki zostaną zutylizowane na koszt Skarbu Państwa. Przewiduje się, że odstrzał rozpocznie się w przyszłym tygodniu i potrwa do końca września, z wyłączeniem loch, które do 15 sierpnia są pod ochroną.

Do tej pory jak podało MRiRW wykryto osiem przypadków ASF u dzików. Polskie służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową w której to zaplanowano odstrzał dzików. Jak zapowiedzieli rolnicy odstrzał powinien być dwukrotnie większy.

Podobał się artykuł? Podziel się!