PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na polskiej wsi, czyli na pustyni

Na polskiej wsi, czyli na pustyni

Powiększają się różnice pomiędzy jakością życia w mieście i na wsi - informuje "Rzeczpospolita".



Takie wnioski płyną z raportu "Monitoring rozwoju obszarów wiejskich", który został przygotowany m.in. przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Z raportu wynika, że zaledwie jedna trzecia gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich jest w pełni skomunikowana jakąkolwiek formą transportu publicznego. Z co czwartej tego typu gminy dojazd do miasta wojewódzkiego zajmuje ponad dwie godziny.

Na ponad 10 proc. obszarów wiejskich odsetek dzieci objętych opieką przedszkolną nie przekracza 25 proc., a są takie miejsca, gdzie nie dochodzi do 5 proc. (w miastach średnia wynosi 75 proc.).

Kolejnym poważnym problemem polskiej wsi jest wyludnianie się. Z raportu wynika, że w aż 40 proc. gmin wiejskich (ok. 900) odnotowano w ostatnich latach ujemny przyrost naturalny. To problem, bo im mniej młodych w regionie, tym rozwija się on wolniej. W kwestii przyrostu naturalnego nastąpiła spora zmiana, bo do niedawna wieś była tym miejscem, gdzie dzieci rodziły się nieco częściej niż w mieście.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

  • gość 2014-06-19 12:58:04
    Cały czas media bębnią ,że na wsi jest za dużo rolników. Więć trzeba ich zniszczyć, narzucając śmieszne wymogi. Więc młodzi uciekają gdzie lepiej. Dziewczyny wolą mieć męża kryminalistę niż rolnika. Więc jak ma się wieś nie wyludniać. Dziś mąż rolnik to wstyd.Traktowany jest jak nieudacznik w gumofilcach i widłami w łapie.
  • tata 2014-06-18 11:16:03
    A VAT nie miał powrócić na 22% ??? a może mamy rok 2009 ??? i inne kwiatki zapewnia Donald Wielki.
    Jak się kraj ma rozwijać jak doi się jak krowę z tego co przynosi dochód ???
  • Subotica92 2014-06-17 21:57:34
    Polska w likwidacji, Polacy do redukcji populacji, maks. 16 mln roku 2030. Jeszcze tego nie widzicie? Wykastrowali was, nie macie jaj: na pawlaczu trzymacie narty i sanki, marzy się wam BMW lub SUV. My trzymamy zamiast sanek kałasznikowy. Co z wami PolaKi? Bić eurokołchoz, palić niebieskie szmate w zvezde.
  • Klakier 2014-06-17 16:12:36
    @polak
    Ci co wyjechali też są tanią siłą roboczą ale w Anglii czy Niemczech. Polak tam wyjeżdżający się cieszy, bo w złotówkach zarabia kilka tysięcy złotych, ale tam za minimalną krajową też nie poszaleje. Pewnie, że stać go na więcej niż w Polsce ale za kilka lat, pewnego ranka się obudzi, ze świadomością, że też niczego się tam nie dorobił.
  • żytko 2014-06-17 15:29:19
    mich, chyba byłeś w WC jak rozdawali rozum, kto to według ciebie są bambry i jak to jest, że duże gospodarstwa dobrze prosperują i kto tobie bronił stawać do przetargów, zastawiać cały majątek na lata i kupować lub dzierżawić ziemię, i jeszcze jedno aby wszystko było jasne u mnie w gospodarstwie ludzie zarabiają 2 tys na rękę przy 8 godz pracy, wiosną w żniwa i jesienią przy dłuższych pracach zarabiają po 5 tys i więcej, więc skończ pie....yć bo wstyd, pozdrawiam
  • mich 2014-06-17 14:09:58
    ja już kałacha mam w piwnicy na wypadek naboje też
  • mich 2014-06-17 14:02:36
    jakby pieniądze nie były by dawane tylko bambrom i były by chronione małe i średnie gospodarstwa i funkcjonowały pgry tak jak powinny, które dawały nawiązki jako takiej kultury tworzyły zalążki społeczeństwa a te (...) wielkooobszarowe które poprzejmowały majątki ludzi pracujących pokoleniami nawet na tych ziemiach dają ludziom po 1200 gdzie zapierdalają dzień i noc robotnicy a te bambry na wakacjach unia musi po prostu pierdolnąć albo będzie wojna domowa tak jak na ukrainie i jak szaraczki mają się rozmnażać to jest apokalipsa aby wyzysk człowieka się liczy
  • Krzysiek222 2014-06-17 13:31:58
    i gdzie ten skok cywilizacyjny na wsi tak trąbiony niedawno z okazji wyborów?był a znikną a może wcale nie było?miastowy nie widziałeś nie leciał gdzieś?



  • Baanzi 2014-06-17 13:13:13
    Wiem @miastowy, że masz duże trudności czytania ze zrozumieniem, ale w artykule nie chodzi o brak zboża czy żywności tylko o pustoszenie i w końcu znikanie z map polskich wsi. Rozumiem, że dla kogoś kto widzi tylko czubek własnego nosa jest to trudne do pojęcia.
  • miastowy 2014-06-17 12:48:47
    zboże i zywność bedziemy mieli z Ukrainy więc strachy na lachy,poza tym co może napisać Instytut Rozwoju Wsi jest sedzia we własnej sprawie,nalezałoby by go zlikwidować i pomóc dzieciom na wsi