Jedynym z celów imprezy organizowanej od wielu lat przez Oddział Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubniewicach jest integracja i aktywizacja społeczności wiejskiej, prezentacja tradycji i kultury ludowej regionu oraz promocja firm pracujących na rzecz rolnictwa - poinformowała Wiesława Matyka z Oddziału LODR w Lubniewicach.

Tradycyjnie jedną z największych atrakcji będzie turniej pod hasłem "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wsi lubuskiej". Weźmie w nim udział siedem wsi reprezentujących poszczególne powiaty województwa lubuskiego.

Drużyny będą rywalizowały w dziewięciu konkurencjach. Wśród nich znajdą się m.in.: konkurs na najbardziej efektownego stracha na wróble, najsmaczniejsze ciasteczka czy też zręcznościowe - jak szukanie monet w zbożu i napełnianie pojemnika na wodę przy użyciu gąbki.

"Tego typu imprezy aktywizują ludność wiejską, promują miejscowych liderów, popularyzują i reklamują wsie, gminy i powiaty, ale przede wszystkim są wspaniałą zabawą" - dodała Matyka.

Każdego roku organizatorzy starają się przybliżać swoim gościom różnego rodzaju potrawy. Służy temu m.in. konkurs kulinarny. Tym razem przyszedł "Czas na przaśne kasze" przyrządzone na wiele sposobów.

Podobnie jak w minionych latach imprezę urozmaici wystawa drobnego inwentarza, produktów pszczelarskich, kiermasz ogrodniczy i kramy twórców ludowych. Nie zabraknie występów zespołów ludowych i atrakcji dla najmłodszych. Będzie także stoisko z materiałami promującymi walory przyrodnicze Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Swój dorobek zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich.

"Jesień w Gliśnie" odbędzie się w niedzielę, 21 września od godz. 9 do 17. Wieś Glisno położona jest w gminie Lubniewice, piec kilometrów od samych Lubniewic przy drodze wojewódzkiej nr 136 (trasa Gorzów Wlkp.-Sulęcin).

Impreza odbywa się na terenie XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego na skraju wsi Glisno. W jego skład wchodzi wybudowany przez Fryderyka Wilhelma von Posera pałac w stylu rokokowym i wspaniały park o powierzchni prawie 11 ha. Od wielu lat w pałacu mieści się Ośrodek Szkoleniowy Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!