PRZEGLĄD PRASY: Konkurs jest organizowany przez Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Radomiu przy udziale przedstawicieli Państwowej Inspekcji Pracy, Mazowieckiej Izby Rolniczej i Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.


Komisja konkursowa oceniała stan podwórek, budynków, drabin, schodów, osłon, instalacji elektrycznych, sposobu przechowywania pasz i środków chemicznych. Za każde uchybienie rolnicy otrzymywali ujemne punkty, ale były też punkty dodatnie za estetykę i udogodnienia w pracy.

W większości chlewni i obór są już łazienki z prysznicami, a nawet zaplecze biurowe z podłączonym do Internetu komputerem - chwalił poziom gospodarstw Piotr Nowak z Państwowej Inspekcji Pracy, który wręczył trzecią nagrodę Krzysztofowi Skórze z Jedlanki Starej koło Iłży.
Krzysztof Skóra uprawia 42 hektary ziemi własnej i 18 hektarów dzierżawionej. Prowadzi gospodarstwo hodowli i tuczu trzody chlewnej.

Dbam o swoje gospodarstwo, bo to mój warsztat pracy - powiedział zwycięzca konkursu Henryk Giza. Jego gospodarstwo o powierzchni blisko 12 hektarów specjalizuje się w uprawie jabłoni, grusz i śliw.
W tym roku po raz pierwszy wśród laureatów konkursu znalazło się gospodarstwo agroturystyczne Elżbiety i Zbigniewa Kroków z Kozłowa w gminie Jastrzębia. Zagroda jest znana z hodowli szlachetnych koni. Hodujemy 30 koni do jazdy w siodle. Myślimy też o przyjmowaniu większej liczby turystów - mówi Elżbieta Krok.

Wśród wyróżnionych było też gospodarstwo agroturystyczne Jadwigi i Łukasza Kacperków z Opatkowic koło Kozienic.

W ciągu pięciu lat trwania konkursu wzięło w nim udział 134 rolników z regionu Radomia. W tym roku inspektorzy odwiedzili 26 zgłoszonych do konkursu gospodarstw i wszystkie ocenili bardzo wysoko. Obecnie w regionie Radomia jest ubezpieczonych 55 tysięcy rolników i członków ich rodzin, a ze świadczeń rolniczych korzysta 47 tysięcy osób.

Źródło: Echo Dnia - Radom

Podobał się artykuł? Podziel się!