Do udziału w XXVI Wystawie Zwierząt Hodowlanych Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie koło Zamościa około 200 rolników zgłosiło ponad pół tysiąca zwierząt. Jak poinformowała PAP Grażyna Różycka z miejscowego Ośrodka Szkoleniowo-Wystawienniczego, który przygotował wystawę, od piątku do niedzieli pokazano na niej około 100 sztuk bydła mięsnego i mlecznego, ponad 300 sztuk gołębi i drobiu użytkowego, ponad 20 koni, ponad 40 owiec. Ocenie poddano też około 50 sztuk trzody chlewnej - jak podkreśliła Różycka - więcej niż w poprzednich latach.

Tytuły championów zdobyło 11 świń różnych ras, wicechampionów - kolejnych 11 zwierząt. Za zwierzęta o najwyższych wartościach hodowlanych, oszacowanych na podstawie specjalnego indeksu (BLUP ZWH), uznano knura i loszkę z tej samej hodowli, prowadzonej przez Karola Kropiwcę w Dawidach w powiecie parczewskim.

Tytuły championów zdobyło też pięć krów mięsnych, a najwartościowszą z nich nagrodzono tytułem superchampiona. Zdobyła go krowa z cielęciem rasy limousine, z hodowli Pawła Radzięciaka z Warszawy.

Tytułami championów i wicechampionów nagrodzono też 20 krów mlecznych, kilka owiec i kóz, pięć koni rasy konik polski i małopolskiej oraz drób, w tym gęsi biłgorajskie i kury zielononóżki kuropatwiane oraz króliki 16 różnych ras. Tytuły "Zwycięzca w rasie" i "Wyróżniony w rasie" przyznano najpiękniejszym gołębiom ras: perukarz, loczek i mewka orientalna, białogłówka gumbińska, gil, pawik i zamojskiej.

Jak poinformowała Różycka, zwierzęta oceniane były przez komisje oraz składy sędziowskie na podstawie regulaminów ocen sporządzanych dla każdej grupy zwierząt.

Podczas wystawy w Sitnie zaprezentowano też zwycięzców regionalnego etapu konkursu Agroliga. "Oceniając startujące w nim gospodarstwa, braliśmy pod uwagę takie kryteria, jak estetyka i czystość obejścia, stosowanie nowych technologii, a także kondycja finansowa" - wyjaśniła Różycka.

I miejsce wśród rolników zajęli Krystyna i Jan Chajęccy z Marianki w gminie Księżpol, właściciele gospodarstwa o powierzchni 8,9 ha, specjalizującego się w produkcji żywca wieprzowego. Nagrodzone gospodarstwo sprzedaje rocznie ponad 4,5 tys. sztuk tuczników i dysponuje nowoczesną, zmechanizowaną tuczarnią, wyposażoną m.in. w system wentylacyjny z automatyczną regulacją temperatury i wilgotności oraz linie do rozprowadzania pasz i leków dla zwierząt. I miejsce wśród firm zdobyły Zakłady Młynarsko-Zbożowe s.c. Władysław Brzozowski i Wojciech Goławski z Werbkowic, zajmujące się przede wszystkim produkcją mąki.

Podobał się artykuł? Podziel się!