Do jednej z nich należy Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się 13 sierpnia w nowo odrestaurowanym pałacu w Kiełpinach. Przybyłych gości powitał Wójt Gminy Siedlec Adam Cukier. Do rywalizacji przystąpiło 11 zespołów, które prezentowały przygotowaną przez siebie golonkę. Panie zaskoczyły Jury nie tylko pomysłowością dekoracji, lecz przede wszystkim wyjątkowym smakiem uzyskanym dzięki sprawdzonym, tradycyjnym, domowym przepisom.

Ocenie podlegały walory smakowe potrawy, przekrój oraz ogólne estetyczne wrażenie kompozycji. (…) I miejsce zdobyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Borui, warto wspomnieć, iż w roku ubiegły również one zostały laureatkami poprzedniej edycji konkursu organizowanego dla KGW w ramach obchodów Święta Świni. II miejsce wywalczyły przedstawicielki Mariankowa, zaś III, ale także wysokie, zdobyły gospodynie ze Starej Tuchorzy. Konkurs zakończył Wójt Adam Cukier, dziękując zarówno Komisji, jak i przede wszystkim uczestniczkom, za podjęcie trudu rywalizacji. Przypomniał, iż zwycięstwo jest ważne, ale najważniejszy jest udział w walce. Zdobywczynie I, II i III miejsca oprócz nagrody pieniężnej wywalczyły sobie możliwość wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku, który odbył się 16 sierpnia w Poznaniu. Golonki przygotowane przez gospodynie zachwyciły również Jury Festiwalu. Mieszkanki Starej Tuchorzy zdobyły I miejsce, Borui – III, zaś Mariankowa – V miejsce. (…)

Ideą konkursu organizowanego dla Kół Gospodyń Wiejskich jest promocja produktów regionalnych. W zgodnej opinii młodego pokolenia, do którego należą synowie właścicieli największych z naszego terenu firm przetwarzających mięso, zorganizowanie właśnie takiego konkursu jest potrzebne, aby w duchu rywalizacji fair play ukazać możliwości jak z tradycyjnego mięsa można przygotowywać wykwintne potrawy, które potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagające podniebienia. Panowie doskonale znają się na tym, o czym mówią, ponieważ już od najmłodszych lat zapoznawano ich ze sposobem funkcjonowania rodzinnych zakładów.

Pan Łukasz Bocer nigdy nie wyobrażał sobie, że mógłby pracować czy zajmować się czymś innym niż zakładem swojego ojca Eugeniusza, którego firma obchodzi w bieżącym roku dwudziestolecie istnienia na rynku. Obecnie trwają przygotowania do przeniesienia zakładu, którego siedziba znajduje się w Trzcielu do nowego budynku o znacznie większej powierzchni położonego w Perzynach (gm. Zbąszyń). (…)

Podobną szansę rozwoju widzi Pan Janusz Kiciński z Zakładu Masarskiego „KICIŃSKI”, który również w tym roku zamierza podjąć naukę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, w dodatku na tym samym kierunku, co Pan Łukasz Bocer. Zapytany o plany na przyszłość, Pan Janusz z uśmiechem odpowiada, że zamierza pójść w ślady ojca. Zakład Pana Gracjana Kicińskiego, którego siedziba znajduje się w Kopanicy, otrzymał w tym roku prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Wielkopolska Nagroda (…)

O odpowiednim przetwórstwie mięsa opowiada również Pan Patrycjusz Sobkowiak, współwłaściciel Zakładów Mięsnych „Sobkowiak”. Firma powstała w 1991 roku i od tego czasu wciąż dynamicznie się rozwija, wspierając przy tym całą lokalną gospodarkę. Warto zauważyć, iż zakład korzysta z wysokiej jakości żywca, pochodzącego z gospodarstw ekologicznych położonych w Siedlcu oraz jego okolicach. Pan Patrycjusz z przyjemnością przyjął zaproszenie do składu Komisji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Na Potrawę z Golonki”. Wspomina, że do Kiełpin przyjechał z pewną nutą ciekawości. Konkurs uważa za potrzebny, gdyż daje szansę nie tylko wypromowania regionalnej potrawy, jaką niewątpliwie jest golonka, ale także samych miejscowości, w których mieszkają autorki potraw. (…)

Z kolei Pan Łukasz Zyguła – starszy syn Państwa Anny i Grzegorza Zygułów jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. W firmie, w której zatrudnionych jest ponad 100 osób, a pozostałych 200 jest pracownikami sieci sklepów zlokalizowanych głównie na terenie Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, Pan Łukasz zajmuje stanowisko Dyrektora. Firma ciągle się rozwija, czego dowodem mogą być liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane Rzeźnictwu G. Zyguła. Od początku istnienia, tj. od 1990 roku właściciele postawili na wysoką i stabilną jakość produkowanych wyrobów, jak się okazało, był to klucz do sukcesu.

Przedstawiciele powyższych firm zamierzają kontynuować tradycję rodzinną. Spotkanie młodego pokolenia na pewno przyczyni się w przyszłości do wzrostu konkurencji, której ostatecznym zwycięzcą będzie przecież klient, dlatego też warto inwestować w podobne przedsięwzięcia.

Źródło:UG Siedlec

Podobał się artykuł? Podziel się!