PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Największa grabież pieniędzy w historii polskiej wsi

Największa grabież pieniędzy w historii polskiej wsi Kwota nieprawidłowości może sięgać 3 mld zł; Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 16-05-2018 10:11

Tagi:

To była największa grabież pieniędzy w historii polskiej wsi. 63 zawiadomienia dotyczące 115 spraw, w których wszczęto już 77 postępowań - to obecny stan śledztwa dotyczącego wyłudzenia dotacji unijnych przez grupy producenckie działające w branży rolnej. Kwota nieprawidłowości może sięgać 3 mld zł, a kłopoty mają kolejni politycy PSL i PO, którzy tolerowali i ochraniali gigantyczną grabież – pisze tygodnik „Gazeta Polska”."To bezsprzecznie jeden z największych przekrętów czasów rządów PO-PSL, który miał dosłownie przeorać strukturę społeczną na polskiej wsi i całkowicie uwłaszczyć polityków spod znaku zielonej koniczynki na prowincji" - donosi w środowym wydaniu "Gazeta Polska".

Jak zaznacza gazeta, "o skali afery niech świadczy liczba spraw zgłoszonych do organów ścigania". "W ostatnich miesiącach kierownictwo Agencji i Modernizacji Rolnictwa zgłosiło 63 zawiadomienia dotyczące 115 spraw" - informuje tygodnik. Jak dodaje, "z tych spraw już wszczęto 77 postępowań". "W sprawach masowo występują politycy samorządowi, ale również pojawiają się nazwiska obecnych posłów PSL" - zaznacza gazeta.

"O przestępstwa urzędnicze, w tym niedopełnienie obowiązków i przekroczenia uprawnień, jest już podejrzewany zarząd województwa lubelskiego z marszałkiem województwa Sławomirem Sosnowskim, i ostatnio zarząd województwa kujawsko-pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim" - informuje gazeta. Jak dodaje tygodnik, "karuzela kręci się dalej i sprawy już wkrótce mogą dotyczyć nawet 3,2 mld zł".

Gazeta wyjaśnia, że "okazja do robienia ogromnych interesów pojawiła się, gdy Unia Europejska zdecydowała się dofinansować tworzenie w naszym kraju tzw. grup producenckich". "Założenie jest proste. Minimum pięciu rolników zrzesza się, aby tworzyć wspólne przedsiębiorstwo w branży rolnej" - tłumaczy gazeta. "W przeciwieństwie do małych gospodarstw duże, wyspecjalizowane w jednostki mają radzić sobie lepiej na globalnym rynku. Z podobnego założenia wychodziła również Unia, która na tworzenie grup producenckich w Polsce przeznaczyła blisko 8 mld zł" - wyjaśnia "GP".

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • normalny rolnik 2018-05-17 07:47:44
  zaraz się okaze że to niska szkodliwość społeczna bo rolnik produkuje zywność wiec mu się należy-chodzi o zagrywkę wobec opozycji przed wyborami samorzadowymi
 • ekojajo 2018-05-17 07:18:05
  A co z województwem świętokrzyskim, gdzie bryluje weselny grajek i noszowy z psychiatryka w Morawicy ?
 • RRoman 2018-05-16 21:14:29
  To były tzw ,,grupy producenckie" rodzinne. Ojciec, Matka, Syn, Córka, Siostra matki - tylko czy te osoby z fikcyjnych grup będą odpowiadać przed sądem za oszustwa?
 • adam 2018-05-16 17:14:25
  jeszcze nie wymyślono grabi które by nie grabiły do siebie wiec po owocach ich poznacie itd. itp. pozdrowienia dla obecnych "urzedników"
 • piątek 2018-05-16 15:24:49
  Bądźcie ludzcy, po co te akcje i aresztowania. Pozwólcie tym ludziom żyć i dalej ddziałać. Wkrótce wybory niech spokojnie startują, niech załatwiają stołki rodzinie. Tylko same niekorzyści z tego i dla nich i dla ojczyzny. Nie rozumiem tej dzisiejszej władzy. Oj nie rozumiem . 😉
  • Edek 2018-05-16 21:51:41
   Nie rozumiesz boś głupek
 • Dziadek 2018-05-16 12:09:23
  Cała transformacja po 1989 to jeden wielki przekręt. A czołowy gangster pan Leszek dzis jeszcze ma tupet pokazywać sie w mediach. Ciekawe czy za kilka lat właściciel Amber Gold tez będzie miał czelność tak samo sie zachowywać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!