PRZEGLĄD PRASY: W tym roku w Polsce była najbardziej przyjazna pogoda dla rolnictwa w Europie – pisze Michał Zieliński. Polscy rolnicy są w wyjątkowo dobrej sytuacji, zbiorą bowiem w tym roku ok. 24 mln ton ziarna, czyli o 25 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Wydawało się więc, że czeka nas kolejna jesień niskich cen. Będzie jednak odwrotnie, bo słabe wyniki w rolnictwie mają Niemcy, Wielka Brytania i inne kraje. Tym razem to Polska będzie ratować europejskie rynki rolne. Już szykują się w Polsce wielkie zagraniczne zakupy zbóż, mięsa, mleka, wielu przetworów owocowych. Europa nie ma gdzie kupować taniej - nawet w Chinach ceny żywności już wzrosły o mniej więcej 15 proc. Cieszą się rolnicy, konsumenci jednak na tym stracą. Mechanizmy rynkowe sprawią, że jesienią będziemy w sklepach zostawiać po kilkanaście procent więcej pieniędzy niż obecnie.

Przyczyna polskich spodziewanych podwyżek to niejasna sytuacja na światowym rynku zbożowym. A zboże podbija ceny na pokrewnych rynkach rolnych. Wiosną 2007 r. Eurostat prognozował, że zbiory zbóż w Europie wyniosą 281 mln ton, czyli o 5 proc. więcej niż w 2006 r. W lipcu prognozę obniżono do 276 mln ton, ostrzegając jednocześnie, że majowa fala upałów na południu Europy pomniejszy zbiory w Węgrzech, Bułgarii, Grecji i Rumunii o ponad 20 proc. A są to wielcy producenci rolni.

Susza zaatakowała też uprawy rolne w Chorwacji, Czechach, Słowacji i na Ukrainie. Potem dołączyła się do tego letnia powódź w Wielkiej Brytanii, która zmniejszyła zbiory w tym kraju o jedną trzecią, a dodatkowo okazało się, że plony w Niemczech i Danii są dużo gorsze, niż oczekiwano. W efekcie zboża w Europie będzie o 10-15 proc. mniej niż przed rokiem. Jednym z niewielu krajów, który ma jego nadwyżki, jest Polska. Sytuacji nie ratują stosunkowo dobre plony w USA, bowiem rekompensują je straty spowodowane suszą w Australii.

Równocześnie rośnie światowa konsumpcja. Na rok 2007 jest ona prognozowana w wysokości 769 mln ton, (w 2006 r. było to 725 mln ton). Sprawę dodatkowo komplikuje to, że światowe zapasy zboża w maju 2007 r. byty szacowane na 115 mln ton, czyli o 10 mln ton mniej niż w 2006 r. Nie dziwi więc, że zboże drożeje w całej. Europie. W Wielkiej Brytanii pszenica kosztuje już 260 euro za tonę. W Niemczech ponad 200 euro i po takiej cenie opłaca się niemieckim hurtownikom kupować je na zachodzie Polski.