Zdaniem działaczy Stowarzyszenia ,,Polska Wolna od GMO’’, sprzedając Centralę Nasienną w Kielcach stracimy ogromną pulę genową, w tym bardzo ważną bazę rodzimych roślin motylkowych, które są ważne dla hodowców zwierząt i dla jakości wytwarzanej żywności.

- Prywatyzacja Kieleckiego Przedsiębiorstwa Nasiennego "Centrala Nasienna" w Kielcach to zaprzepaszczenie i lekceważenie dorobku wielu lat pracy pokoleń polskich naukowców i rolników. Uzyskane różnorodne, wysokiej jakości odmiany roślin dostosowanych do naszych warunków klimatycznych i glebowych są skarbem narodowym, są bezcenną bazą materiału siewnego dla rolników, a dla konsumentów gwarancją dostępu do polskiej zdrowej i wysokiej jakości żywności, która cieszy się dobrą marką na rynku wspólnotowym. Prywatyzacja ta jest kolejnym zagrożeniem, zaprzepaści szansę rozwoju gospodarczego Polski, szansę rozwoju rolnictwa oraz szansę ograniczenia bezrobocia na wsi i w przetwórstwie rolno spożywczym – mówi   Anna Szmelcer, prezes Stowarzyszenia „Polska Wolna od GMO”.

- Czy szacując wartość  Kieleckiego Przedsiębiorstwa Nasiennego "Centrala Nasienna" w Kielcach wzięto pod uwagę straty wynikłe z ograniczenia rolnikom dostępu do materiały nasiennego? Co oferuje Pan i Pana Rząd rolnikom w zamian i za jaka cenę? Panie Premierze te nieliczne jeszcze w rękach Polaków nasiona nie są własnością Pana ani Pana Rządu, ale są własnością przyszłych pokoleń Polaków, są naszym wspólnym dobrem, są dziedzictwem godnym szczególnej ochrony. Nasze nasiona są najcenniejszym skarbem i nie są na sprzedaż!!! – piszą do Premiera PR działacze Stowarzyszenia ,,Polska Wolna od GMO’’.

Podobał się artykuł? Podziel się!