PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nie będzie dymisji Kalemby

Nie będzie dymisji Kalemby

Pomysły opozycji, że jak pojawia się afrykański pomór świń, to w związku z tym należy dymisjonować ministrów, są mało racjonalne - mówił Tusk. Podkreślił, że Kalemba "jest zdeterminowany i zaangażowany; rzadko się widzi osoby tak przejęte problemem".Tusk był pytany o apel SLD ws. dymisji Kalemby. Sojusz zarzuca ministrowi brak odpowiedniej reakcji na wykryte w Polsce i Europie przypadki ASF.

SLD zaapelował we wtorek do premiera Donalda Tuska o odwołanie ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, któremu zarzuca brak odpowiedniej reakcji na wykryte w Polsce i Europie przypadki afrykańskiego pomoru świń. Apel o dymisję Kalemby jest mało racjonalny - odpowiada Tusk.

Sojusz nie wyklucza przygotowania wniosku o wotum nieufności dla Kalemby, jeśli pozostanie on na swoim stanowisku.

"Długo czekaliśmy, byliśmy cierpliwi, bo wydawało nam się, że pan minister Kalemba zareaguje, będzie walczył o polskich rolników, polskich przedsiębiorców, tymczasem z niedowierzaniem patrzymy, że to ministrowie innych krajów - Holandii, Francji walczą o rolników, a nasz pan minister śpi. Chcemy go przebudzić i apelować o znalezienie lepszego eksperta, który będzie walczył o rolników" - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński na wtorkowej konferencji prasowej.

Poseł Sojuszu Cezary Olejniczak przekonywał, że jego partia od ponad roku apelowała do rządu, by resort rolnictwa oraz inspekcja weterynaryjna zajęły się problemem afrykańskiego pomoru świń. "Bez echa - pan minister uspokajał, że wszystko jest w porządku, że ta choroba nam nie zagraża, ale jednak ogniska choroby pojawiły się w ostatnich tygodniach w Polsce wschodniej, dokładnie - w woj. podlaskim" - mówił Olejniczak.

Według niego z powodu afrykańskiego pomoru świń i związanych z tym problemów handlowych cierpią rolnicy w całym kraju. "Ceny wieprzowiny spadają z dnia na dzień, eksporterzy mają problem, bo nie tylko nie mogą eksportować do Federacji Rosyjskiej, ale polska żywność zdobyła rynki wschodnie, te dalsze: Chiny, Hong Kong, Japonię, Koreę, Singapur. Tam była polska wieprzowina i w tej chwili ci eksporterzy nie mogą jej sprzedawać" - zaznaczył poseł Sojuszu.

Ocenił przy tym, że resort rolnictwa praktycznie nie zareagował na tę sytuację. "Apelujemy do pana premiera, żeby podjął natychmiastowe działania, czyli zdymisjonował ministra rolnictwa, który nie sprostał oczekiwaniom, które polska wieś przed nim stawiała. Jeśli tego pan premier nie zrobi w najbliższych dniach, będziemy zbierać podpisy, żeby złożyć wniosek o wotum nieufności" - zapowiedział Olejniczak.

Pytany we wtorek o apel Sojuszu Tusk ocenił go jako "mało racjonalny". "Pomysły opozycji, że jak pojawia się afrykański pomór świń, to w związku z tym należy dymisjonować ministrów, są mało racjonalne. Na razie zastanawiamy się, czy redukować stado dzików w Polsce i ja rozumiem, że SLD może coś się pomyliło, może im się wydaje, że wirus w Polsce zniknie, jeśli się zdymisjonuje ministra Kalembę" - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Jak dodał, "według wszystkich badań minister Kalemba nie przyniósł wirusa afrykańskiego pomoru świń do Polski". "Jego usunięcie z rządu nie jest prawdopodobnie tym skutecznym modelem działania" - ocenił szef rządu.

W połowie lutego wykryto w Polsce dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Zwierzęta znaleziono w Podlaskiem w strefie przygranicznej z Białorusią. Wcześniej ASF wykryto u dzików na Litwie, w związku z czym 29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej z Unii do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu mięsa.

W poniedziałek minister rolnictwa powołał zespół ds. monitorowania sytuacji związanej z ASF. Zespół swoje prace rozpoczął od przeglądu dokumentów dotyczących dopuszczenia do uboju i przetwarzania mięsa w strefie buforowej. Obejmuje ona kilka przygranicznych powiatów woj. podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • luk 2014-02-27 12:54:01
  Panie @rolnik z podlaskiego proszę mi powiedzieć kiedy Cezary Olejniczak był ministrem rolnictwa bo jakoś takiej sytuacji sobie nie przypominam.
 • rolnik z podlaskiego 2014-02-27 08:48:31
  Z przedstawionych komentarzy wynika że kampania wyborcza ruszyła i jak zwykle zaczyna być brudna.To są komentarze ludzi kompletnie nie znających problemu.Laicy nie powinni zabierać głosu.Kalemba to najlepszy minister rolnictwa od 24 lat.Pomysł SLD to czysty idiotyzm a wypowiedź Olejniczaka jest śmieszna, przecież to najgorszy minister rolnictwa jaki tylko był w rządzie.
 • rolnik wyborca 2014-02-26 17:08:21
  Sierpem i młotem w PSO wską hołotę. Kalemba to ignorant polskich Rolników!!!!!!!!!!!!!!!

  PSL jest jak arbuz w środku czerwony a na zewnątrz zielony!!!!!!!!!!!
 • andrzej 2014-02-26 16:57:35
  A tak naprawdę to po co jest nam potrzebny minister rolnictwa?
  Co wyniknie jakiś problem to pan Kalemba twierdzi ,że nic nie może zrobić.
  Jedyne wyjście jakie widzę w obecnej sytuacji to likwidacja ministerstwa rolnictwa a zaoszczędzone pieniądze proponuję przekazać najbardziej poszkodowanym przez ASF rolnikom.
 • tomkrawt 2014-02-26 13:04:41
  Popieram ADAM.
  Nie zapominajcie w obecnej sytuacji ile pracy i troski włożyliście i wkładacie żeby dojść do tego co doszliście. Jakie piękne budynki udało wam się zbudować i wyposażyć swoje gospodarstwa w najnowszy sprzęt.
  Idźcie jak najszybciej śladami rolników z województwa zachodniopomorskiego, To jedyny ratunek dla waszych gospodarstw.
  Rząd sam z siebie nie pomoże!!! Czas leci - na niekorzyść rolników, zaraz nie będzie czego ratować. Rząd śpi, trzeba obudzić!!!
 • sejmitar* 2014-02-26 08:19:12
  Te rolnik a poczytaj gdzie ostatnio Kalemba jeździł i co załatwiał, kiedy ty "paczyłeś na soći", W arimr zamęt bo UE przeciąga odpowiedź w sprawie przeniesienia środków na Młodego Rolnika - właśnie, W du...e byłaś ale mądryyyyyyy!, Co do PROW 2014 będzie powtórka programów ale dopiero około połowy 2015. Zwykle 9 msc. wystarczało na napisanie i zatwierdzenie rozporządzeń a programy się powtarzają. To my rolnicy to siła i muszą nas dotować.
 • caza 2014-02-26 00:55:28
  granatem tej hołoty nie oderwie od władzy
 • Adam 2014-02-25 23:42:58
  Może zdymisjonować jego i tych wszystkich na czele z Tuskiem, ale nie demokratycznie. Tylko tak jak Ukraina. Szturmować sejm! Przecież to dobry sposób, polscy politycy pochwalali ruchy na Ukrainie
 • rolnik 2014-02-25 22:40:55
  Szkoda, że nie będzie dymisji tego starego Psl'owskiego Leśnego dziadka, który ma w nosie młodych rolników i nie radzi sobie kompletnie ze swoim resortem. w ARiMR totalny chaos, bałagan, samowolka, nikt z pracowników nic nie wie. Czas na zmiany precz z PSl
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!