Tusk był pytany o apel SLD ws. dymisji Kalemby. Sojusz zarzuca ministrowi brak odpowiedniej reakcji na wykryte w Polsce i Europie przypadki ASF.

SLD zaapelował we wtorek do premiera Donalda Tuska o odwołanie ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, któremu zarzuca brak odpowiedniej reakcji na wykryte w Polsce i Europie przypadki afrykańskiego pomoru świń. Apel o dymisję Kalemby jest mało racjonalny - odpowiada Tusk.

Sojusz nie wyklucza przygotowania wniosku o wotum nieufności dla Kalemby, jeśli pozostanie on na swoim stanowisku.

"Długo czekaliśmy, byliśmy cierpliwi, bo wydawało nam się, że pan minister Kalemba zareaguje, będzie walczył o polskich rolników, polskich przedsiębiorców, tymczasem z niedowierzaniem patrzymy, że to ministrowie innych krajów - Holandii, Francji walczą o rolników, a nasz pan minister śpi. Chcemy go przebudzić i apelować o znalezienie lepszego eksperta, który będzie walczył o rolników" - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński na wtorkowej konferencji prasowej.

Poseł Sojuszu Cezary Olejniczak przekonywał, że jego partia od ponad roku apelowała do rządu, by resort rolnictwa oraz inspekcja weterynaryjna zajęły się problemem afrykańskiego pomoru świń. "Bez echa - pan minister uspokajał, że wszystko jest w porządku, że ta choroba nam nie zagraża, ale jednak ogniska choroby pojawiły się w ostatnich tygodniach w Polsce wschodniej, dokładnie - w woj. podlaskim" - mówił Olejniczak.

Według niego z powodu afrykańskiego pomoru świń i związanych z tym problemów handlowych cierpią rolnicy w całym kraju. "Ceny wieprzowiny spadają z dnia na dzień, eksporterzy mają problem, bo nie tylko nie mogą eksportować do Federacji Rosyjskiej, ale polska żywność zdobyła rynki wschodnie, te dalsze: Chiny, Hong Kong, Japonię, Koreę, Singapur. Tam była polska wieprzowina i w tej chwili ci eksporterzy nie mogą jej sprzedawać" - zaznaczył poseł Sojuszu.

Ocenił przy tym, że resort rolnictwa praktycznie nie zareagował na tę sytuację. "Apelujemy do pana premiera, żeby podjął natychmiastowe działania, czyli zdymisjonował ministra rolnictwa, który nie sprostał oczekiwaniom, które polska wieś przed nim stawiała. Jeśli tego pan premier nie zrobi w najbliższych dniach, będziemy zbierać podpisy, żeby złożyć wniosek o wotum nieufności" - zapowiedział Olejniczak.