RWE zakończyło montaż wież, gondoli, śmigieł, wirników i generatorów, które przypłynęły do Polski z Danii. Inwestycja RWE w Suwałkach dotarła do kluczowego momentu, czyli przygotowań do rozruchu jednej z najnowocześniejszych w Polsce elektrowni wiatrowych.

- Na każdej ze 100-metrowych wież zamontowany został wirnik o średnicy prawie 93 m. Moc turbin wiatrowych pozwoli wytwarzać rocznie przynajmniej 80 mln kilowatogodzin energii elektrycznej–  twierdzi Filip Thon, Prezes RWE Polska. - Taka ilość energii wystarczy na zaspokojenie rocznych potrzeb miasta większego niż Zakopane – dodaje.

Farma wiatrowa RWE nie zaburzy funkcjonowania okolicznych upraw na terenach rolnych. Park Wiatrowy Suwałki będzie w pełni zautomatyzowany. Ciągły pomiar prędkości i kierunku wiatru pozwoli optymalnie wykorzystywać panujące w danej chwili warunki wietrzne. Do uruchomienia turbiny wystarczy wiatr wiejący z prędkością 4m/s. Gdy wiatr jest zbyt słaby lub zbyt silny, elektrownia wiatrowa przechodzi w stan czuwania i nie produkuje energii.

Polacy chętnie widzieliby w swoim sąsiedztwie wiatraki – wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie RWE Polska. 6 proc. osób zgodziłoby się na postawienie w swoim sąsiedztwie turbiny wiatrowej, wytwarzającej energię. Z największą aprobatą spotkać się można wśród mieszkańców wsi, wschodniej Polski i Wielkopolski, a z najmniejszą między innymi w dużych metropoliach.

2/3 Polaków deklaruje, że troszczy się osobiście o środowisko, jednocześnie połowa osób badanych chciałaby korzystać z energii odnawialnej. Gotowość do płacenia wyższych rachunków za energię zieloną deklaruje 43 proc. osób zainteresowanych jej używaniem, w tym 30proc. skłonna jest płacić do 10 proc. więcej niż obecnie a 13 proc. respondentów godzi się z koniecznością poniesienia nawet wyższych kosztów.

Zgodnie z założeniami polskiego rządu i Unii Europejskiej, produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych powinna już w przyszłym roku wzrosnąć prawie dwukrotnie w stosunku do produkcji w 2007 roku.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w Polsce 300 megawatów energii z tego źródła. RWE ma umownie zagwarantowaną możliwość realizacji projektów energii wiatrowej o łącznej mocy 730 megawatów. Ich sfinalizowanie jest uzależnione od oceny ekonomicznej i możliwości podłączenia do sieci przesyłowej.

Kolejnym etapem inwestycji RWE w energetykę wiatrową będzie budowa farmy wiatrowej w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r. RWE planuje zainstalować w tej lokalizacji 15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 megawatów każda.