Sąd chce wezwać tę osobę ponownie na koniec sierpnia.

Białostocki sąd próbuje od wielu miesięcy wyjaśnić, czy byli prezesi Agencji Rynku Rolnego - Władysław Ł. oraz jego poprzednik Bogdan T. - wydawali polecenia zatrudniania lub zwalniania konkretnych osób w ARR przez co, w ocenie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, przekroczyli uprawnienia. Obaj do zarzutów się nie przyznają.

Polecenia miały być wydawane w 2008 roku ówczesnemu dyrektorowi oddziału ARR w Białymstoku Andrzejowi S. Według prokuratury chodzi o zatrudnianie oraz zwalnianie osób wbrew zasadom określonym w ustawie o Agencji Rynku Rolnego i organizacji rynków rolnych, która przewiduje, że nabór kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska pracy "jest otwarty i konkurencyjny".

Jako ostatni świadek, we wtorek miała być przesłuchana szefowa kadr w Agencji Rynku Rolnego, nie mogła jednak przyjechać do Białegostoku. W tej sytuacji sąd przerwał proces do 24 sierpnia. Jeśli świadek się stawi, zaplanowane są też wówczas mowy końcowe.

Postępowanie w tej sprawie zaczęło się od zawiadomienia złożonego do CBA przez byłego już dyrektora podlaskiego oddziału ARR, Andrzeja S. Zawiadomił on Biuro, że był naciskany w sprawie zatrudniania osób, które - jego zdaniem - nie miały stosownych kompetencji.

Po tym Andrzej S. stracił pracę i w oddzielnym śledztwie został oskarżony o przekroczenie uprawnień przy konkursach dotyczących zatrudnienia dwóch osób. Prawomocnie zakończyło się ono warunkowym umorzeniem postępowania wobec niego.

Andrzej S. także był przesłuchiwany w procesie byłych prezesów Agencji. Powtórzył wówczas swoje wcześniejsze oświadczenie, że przy konkursach na stanowiska w oddziale, działał zgodnie z prawem i "poleceniami prezesów ARR". Mówił, że mimo wyroku, nie czuje się winny.

Podobał się artykuł? Podziel się!