W lutym zaczynamy już wyraźnie odczuwać wydłużenie dnia. W Warszawie, 1 lutego Słońce wzejdzie o godz. 7:18, a zajdzie o 16:22. Natomiast 29 lutego wschód możemy obserwować o 6:24, a zachód o 17:14. W lutym nasza dzienna gwiazda wstępuje w znak Ryb.

7 lutego dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. Faza maksymalna równa 96.5 proc. nastąpi o godzinie 4:55 na Oceanie Spokojnym przy wybrzeżach Antarktydy. Częściowe fazy zaćmienia będą widoczne na całej Antarktydzie, Nowej Zelandii, południowo- wschodniej Australii oraz w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego.

Kolejność faz Księżyca jest w lutym następująca: nów - 7 II o godz. 4:44, pierwsza kwadra - 14 II o godz. 4:34, pełnia - 21 II o godz. 4:30 i ostatnia kwadra - 29 II o godz. 4:18. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 14 lutego o godzinie 1:56, a najdalej 28 lutego o godzinie 2:25.

W nocy z 20 na 21 lutego dojrzymy całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce bardzo dobrze będzie widoczny początek zaćmienia częŚciowego, całkowitego i jego maksimum, które wystąpi o godzinie 4:26, gdy Księżyc będzie 20 stopni nad horyzontem. Koniec zaćmienia całkowitego i częściowego dojrzymy już bardzo nisko nad horyzontem.

Merkury, Uran i Neptun znajdują się na niebie za blisko Słońca, by ich obserwacje były w lutym udane.

Na początku miesiąca wciąż możemy dojrzeć Wenus, która świeci nad ranem nisko nad południowo-wschodnim horyzontem.

Mars oddala się od opozycji, lecz wciąż jest jasny i warunki do jego obserwacji są bardzo dobre. Widać go przez całą noc w konstelacji Byka.

Jowisz, na niebie, znajduje się blisko omawianej wcześniej Wenus więc na jego obserwacje można wybrać się nad ranem i szukać planety, nisko nad południowo-wschodnim horyzontem. 1 lutego o godzinie 13 naszego czasu dojdzie do złączenia Jowisza z Wenus i na niebie będzie dzieliła je odległość tylko 0.6 stopnia.

Przez całą noc, bez problemów, dojrzymy Saturna, który świeci w konstelacji Lwa. Planeta pod koniec miesiąca będzie w opozycji, więc warunki do jej obserwacji są wręcz idealne. Tarcza planety osiągnie maksymalną w tym roku średnicę 20 sekund kątowych, co będzie zachęcało do dostrzeżenia szczegółów jej powierzchni, podziwiania urodziwych pierścieni oraz zmieniających swoje położenia księżyców Saturna.

Pod koniec miesiąca, dysponując dużym teleskopem amatorskim, możemy pokusić się o odszukanie Plutona. Świeci on kilkanaście stopni nad południowo-wschodnim horyzontem w konstelacji Węża.

W lutym nie ma żadnego dużego roju meteorów. W połowie lutego, pojawiają się pierwsze meteory ze słabego roju Delta Leonidów. Swoje maksimum osiągają 25 lutego, a aktywność kończą 10 marca.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!