PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

NIK: większość rolników nie korzysta z doradztwa rolniczego

NIK: większość rolników nie korzysta z doradztwa rolniczego

Większość rolników nie korzysta z porad wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, tłumacząc to niską jakością ich usług - wynika z raportu NIK. Mimo to zdecydowana większość rolników, którzy skorzystali z takiego doradztwa, jest z niego zadowolona.



Rzecznik Izby Paweł Biedziak w przesłanej informacji poinformował, że z ankiety przeprowadzonej wśród blisko 18 tys. rolników wynika, iż niecała połowa (47,8 proc.) korzysta z usług doradczych. Ponad 37 proc. korzystających z takiego doradztwa, kieruje się po pomoc do wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (WODR).

NIK postanowiła sprawdzić jak te punkty wywiązywały się z takich działań. Kontrola objęła lata 2010-2013 i dotyczyła resortu rolnictwa, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz ośmiu ośrodków wojewódzkich.

Z raportu wynika, że z porad wojewódzkich ośrodków korzystają najczęściej (66 proc.) właściciele mniejszych gospodarstw rolnych do 20 ha. "Kontrola pokazała, że są oni usatysfakcjonowani poziomem i zakresem usług. W ankietach aż 80 proc. chwali sobie jakość i poziom doradztwa. Najczęściej polegało ono na szkoleniach, konsultacjach, pomocy w wypełnianiu wniosków o przyznanie pomocy unijnej i sporządzaniu planów rolnośrodowiskowych" - wyjaśnił rzecznik Izby.

Mimo to, badanie pokazało, że usługi oferowane przez ośrodki nie spełniają oczekiwań dużej liczby rolników. Biedziak wyjaśnił, że większość z nich (64,4 proc.) jako powód rezygnacji i skierowania się do innego podmiotu, podała zbyt niską jakość oferowanego doradztwa; blisko połowa (48,7 proc.) mówiła o nieodpowiednim zakresie przedstawionej oferty. 12 proc. rolników zniechęciła się do doradztwa przez źle przygotowanych pracowników, których m.in. złe rady spowodowały konkretne szkody. "NIK zwraca uwagę, że niezbędne jest podniesienie kwalifikacji doradców WODR, np. z zakresu specjalistycznego doradztwa technologicznego" - podkreślił rzecznik.

Zgodnie z raportem, wojewódzkie ośrodki doradcze mają najmniej do zaoferowania rolnikom posiadającym większe gospodarstwa. Izba zwróciła uwagę, że duże, często nowoczesne i specjalistyczne gospodarstwa rolne dysponujące skomplikowanym sprzętem, wymagają sprecyzowanej oferty doradczej, dostosowanej do rodzaju działalności prowadzonej w gospodarstwie.

Kontrolerzy NIK nie stwierdzili nieprawidłowości w wykorzystaniu publicznych środków przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz ośrodki wojewódzkie. Rocznie otrzymują one ok. 200 mln zł.

Biedziak jednak zwrócił uwagę na problem rzetelności działania prywatnych firm doradczych. Pomagają one rolnikom m.in. w uzyskaniu dotacji z UE. "Kontrole 139 podmiotów, przeprowadzone przez Centrum Doradztwa Rolniczego, pokazały wiele nieprawidłowości w ich działaniu. W efekcie ministerstwo rolnictwa cofnęło akredytacje 11 firmom. Z kolei Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło, że 9 firm doradczych fałszując dokumenty wyłudziło od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ok. 636 mln zł" - dodał. NIK przygotowało zalecenie dla Centrum Doradztwa Rolniczego, aby skontrolowało działalność wszystkich akredytowanych firm doradczych.

Izba zwróciła ponadto uwagę na zbyt duże rozbieżności w cenach za te same usługi wykonywane odpłatnie pomiędzy ośrodkami. "Na przykład przygotowanie wniosku o pomoc +Grupy producentów rolnych+ wraz z planem działania grupy kosztuje - w zależności od województwa - od 385 zł do 4 tys. zł. Duże dysproporcje dotyczyły także wysokości przychodów z usług płatnych w przeliczeniu na jednego pracownika - od 13 do 40 tys. zł" - wyjaśnił rzecznik.

NIK skierowała wnioski do resortu rolnictwa, aby przeprowadził standaryzację działalności wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego oraz do dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego - o opracowanie jednolitych sposobów ich działania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

  • kurczak z rożna 2015-10-14 17:39:34
    Brawo inż.rolnik, Wacek, gość, doradca, wsiok, wiesław i hanys, tak to wygląda w praktyce, ale robiś=ć trzeba za 1500. lawa do szkoły uczyć się pisać po polsku.
  • kurczak z rożna 2015-10-14 17:32:00
    Rzecznik NIK nie wie o czym mówi lub pisze, bo robi za 15000, a doradca za 1500. Wystarczy???
  • kurczak z rożna 2015-10-14 17:15:55
    Do Astra, jaka płaca taka praca-pewnik, a także 16 sposobów finansowania-pewnik. Podejrzewam, że robisz w publicznym doradztwie rolniczym lub bardzo dobrze znasz doradcę z ODR, bo wiesz o czym piszesz. Do obserwator-biorą odpowiedzialność, bo są ubezpieczeni i jeśli rolnik poniósł szkodę powinien to wyegzekwować od ODR-u. Poza tym rolnik przychodzi do doradcy tylko wtedy jak coś potrzebuje i jeszcze się targuje, a cennik jest. DORADCA NIE JEST KONTROLEREM!!!
  • Wiesław 2015-05-04 20:48:52
    Też jestem klientem ODR i widziałem ostatnio co nieco... Ja ODR ma brać odpowiedzialność za wypełnianie wniosków widząc mapki z ARiMr sprzed 3 lat i polegając na słowie rolnika... Co tam jest proszę Pana?, las?? krzewy? -Panie koniczyna jest kurna... - Proszę Pana ale to jest zakrzewione. - Panie dej Pan spokój, koniczynę pisz.
  • wsiok 2015-02-15 20:50:03
    Są dobrzy doradcy, ale muszą się zajmować bzdurami np. system e wodr w Poznańskim Ośrodkun, nikomu nie potrzebna fikcja zabierająca czas,obecnie ztrudnia się w tej firmie tylko imformatyków,ludzi bez wykształcenia rolniczego którzy są lepiej wynagradzani od fachowców
  • hanys 2014-07-07 16:34:32
    Od 2004r. współpracuję z ODR i estem pod wrażeniem.Poznałem kilku wybitnych fachowców i dzięki nim wszedłem m.in do programu rolnosrodowiskowego i zarobiłem na czysto kilkasettysiecyzł. a zapłaciłem za te porady w sumie kilka tysięcy zł. Więc nie opowiadajcie że jest tak żle. To po prostu nieprawda.Poszukajcie tych dobrych doradców, bo w kazdym ODRze tacy są.
  • Doradca ODR 2014-07-06 21:22:59
    Jedna podstawowa zasada, która w ostatnich latach się zdewaluowała, to, dla kogo jest doradca?
    Odnoszę wrażenie, że bardziej jest potrzebny dyrekcji ODR-u dla podtrzymania własnego stanowiska pracy, dla statystyki wykonywanych zadań dla Zarządu Marszałkowskiego.
    Odchodzi do lamusa zasada, że doradca służy rolnikom i dla nich pracuje, a dyrekcja mu tyko w tym pomaga wyposażając w środki i w narzędzia pracy (a nie przeszkadza).
    Obecnie marne zarobki i brak ryczałtów za wyjazd „w teren” powoduje, że to my czekamy w biurach na rolnika przekształcając się mimowolnie z doradcy w urzędnika, z przyjaciela gospodarstwa w jego rewizora!
    Nie wiemy co się dzieje na wsi, w naszych gospodarstwach, bo przerwano nam bezpośrednie kontakty, z niskiej pensji, nie stać nas, na dodatkowe koszty paliwa aby na bieżąco śledzić rozwój, postęp i efekty naszej pracy w terenie, to takie doradztwo zza biurka, mało warte!
    Dlatego NIK dobrze oceniło, że rolnicy tracą zaufanie do państwowej służby doradczej.
  • gość 2014-07-04 20:30:13
    A propo Izb Rolniczych to jest dopiero fikcja . Parę spotkań w miesiącu, parę medialnych problemów a jak trzeba pomóc rolnikowi to umywają ręce . Izba która w swoim statucie ma nieść pomoc,posiada prawników tak naprawdę nie pomaga. Gdyby Izby chciały przejąć ODRY to by była dopiero katastrofa . To że doradcy w ODR mało zarabiają to może i prawda , ale mogą w różny sposób dorabiać. Korzystałem właśnie w podlaskim z doradztwa i było naprawdę rzetelne i uczciwe i fachowo. Widać było troskę o rolnika. Ale widziałem też Panią w doradztwie , która chwaliła się znajomościami z ARIMR i tak chciała przełożyć swoje doradztwo, ze w razie czego to ona ma kontakty i pomoże. A reszta co kontaktów i przełożeń z ARIMR nie ma to co ma zrobić?. Jak będzie fachowo i odpowiedzialnie to i Agencji ARIMR nie trzeba będzie poszerzać , rolnik będzie spał spokojnie. Reasumując nie trzeba nam tylu sprzecznych przepisów i nieodpowiedzialnych instytucji tylko ludzi z poczuciem odpowiedzialności za to co robią .
  • lawa 2014-07-04 15:27:24
    @wacek.Prubowałem uzyskać poradę w sprawie MR i MGR.Najpierw było miło ale potem żenada,zero wiedzy na dany temat.Omijam z daleka.W prywatnej firmie kompetencja,prowadzenie wniosku do samego końca.Skutek pozytywny.Zapłaciłem razem ok 2500.zł.
    Nie wiem dlaczego mamy utrzmywać armię niekompetentnych i pozorujących pracę ludzi.
  • Wacek 2014-07-04 11:55:14
    "Kontrolerzy NIK nie stwierdzili nieprawidłowości w wykorzystaniu publicznych środków" A jakie mieliby stwierdzić ?? Jakie te środki są ?? Czy są gdzieś mniejsze pensje dla osób gdzie jest wymagane wyższe wykształcenie ???Za takie pensje, za takie ryczałty na rozjazdy jak tu pracować?. Obecne doradztwo funkcjonuje resztkami sił 50-60 latków z zaciągu w latach 80-tych. My już nie staniemy przy zlewozmywaku w restauracji za granicą, bo zdrowie i wiek nie pozwoli . Młodzi przychodzą i szybko odchodzą, a żeby być niezłym doradcą trzeba minimum 3 lata po wyższym wykształceniu "poterminować" Z tym sie zgadzam,że potrzebna jest specjalizacja, bo nie da sie zapanować nad specjalistyczną wiedzą z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, przetwórca, pomocy unijnej, kredytów, pomocy ARR, ochrony roślin, itd... W innych instytucjach jest wąska specjalizacja i też często nie zawsze uzyska się jednoznaczną odpowiedź.. Pracujemy często w kiepskich warunkach, gdzie klimatyzacja jest w sferze marzeń( w innych "okołorolniczych" jak np ARiMR chyba powszechna.?) Dlaczego w jednych instytucjach z zakresu rolnictwa są inne warunki pracy i płace, a w ODR jest jak jest ?