PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nowoczesna: Rusza akcja "Posadź drzewa"

Nowoczesna: Rusza akcja "Posadź drzewa" Fot. Shutterstock

Ogólnopolska inicjatywa sadzenia drzew to coś, co możemy wspólnie zrobić, niezależnie od barw politycznych - zachęcała na wtorkowej konferencji prasowej posłanka Nowoczesnej Monika Rosa.Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia ściąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy te wzbudziły społeczne protesty.

"Posadź drzewa" to ogólnopolska akcja przygotowana przez Nowoczesną w odpowiedzi - jak podnosi ugrupowanie - na masowe wycinanie zieleni, które spowodowała liberalizacja przepisów dot. wycinki.

Sekretarz klubu Nowoczesnej Monika Rosa poinformowała, że w całej Polsce struktury Nowoczesnej wysłały wnioski do samorządów z prośbą o to, by ci wskazali miejsca, w których obywatele mogą zasadzić drzewa. - Mam pełną świadomość tego, że wiele lat zajmie zanim drzewa osiągną dojrzałość, ale jest to coś, co możemy zrobić wszyscy - mówiła.

Posłanka Nowoczesnej zwróciła się z apelem do obywateli, by także oni występowali do włodarzy swoich miast z prośbą o wskazanie miejsc, w których można posadzić drzewa. - Jest to coś, co możemy wspólnie zrobić, niezależnie od barw politycznych - uzasadniała.

Na konferencji prasowej w Sejmie członek Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Ewa Lieder (N) poinformowała, że Nowoczesna złożyła w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.

Ustawa ma na celu - informowała Lieder - wyważenie przepisów pomiędzy tymi obowiązującymi, "które pozawalają na masowe wycinanie drzew, nawet tych wartościowych przyrodniczo, krajobrazowo, kulturowo", a tymi, które obowiązywały wcześniej i "były zbyt restrykcyjne".

- Nasza ustawa przewiduje nową formę ochrony (...), żeby samorządy miały szansę zapobiec wycinaniu drzew przyrodniczo bardzo wartościowych - zaznaczyła posłanka. Nowoczesna proponuje także zmniejszenie opłat i skrócenie terminów uzyskania pozwolenia na wycięcie drzewa.

Lieder zapowiedziała, że podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa będzie przekonywała posłów do rozwiązań przygotowanych przez jej ugrupowanie. (

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Brzęczeszczykiewicz 2017-03-07 22:01:22
  Sadzić, sadzić! Następnym razem jak przyjdzie PIS, znów pozwolą ludziom na wszystko, byle wygrać wybory
 • baca56 2017-03-07 21:27:58
  Kilka lat temu w mediach było głośno o akcji sadzenia drzew przez wolontariuszy zorganizowanej przez jedną z organizacji "obrońców przyrody" przy współudziale Lasów Państwowych. Leśnicy przygotowali powierzchnie i sadzonki, a także dowieźli uczestników na miejsce akcji. Sukces odtrąbiono wielki, były tysiące uczestników i posadzili ileś tam hektarów lasu. Proste działania arytmetyczne wykazały, że każdy uczestnik posadził przez weekend średnio cztery drzewa na przygotowanym gruncie, podczas gdy przeciętny pracownik leśny w trudnym terenie sadzi 300 sztuk dziennie. Pic na wodę, propaganda, hucpa, "postprawda".
  Wiem, że to trudne, ale nie dajmy się zwariować.
 • AB 2017-03-07 19:20:53
  Niech pani Rosa i pani Lieder pochwalą się ile drzew posadziły na swoich działkach
 • Jhki 2017-03-07 18:41:12
  Nie posadze żadnego dzewa bo potem zmieni się ustawa i nie będę mógł wycinać
 • nika 2017-03-07 18:27:27
  może i skończy się na gadaniu ale głupi i ciemny lud to kupi ;)
  Tylko przy takim boomie na wycinkę ciekawe kto się zgodzi na posadzenie drzewa na własnym gruncie ;)
 • jacek 2017-03-07 17:51:02
  Nowoczesna? A u mnie na FB znajomy który jest w radzie naczelnej PSL reklamuje akcję sadzenia drzew jako inicjatywę ludowców.... Jestem ciekaw ile Ci wszyscy politycy naprawdę posadzą tych drzew zwłaszcza na swoich prywatnych działkach. Jak znam życie skończy się tylko na gadaniu....
 • Emiliio 2017-03-07 17:03:16
  no to jedno za co można pochwalić nowoczesną
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!