Politycy Nowoczesnej napisali list do wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, po tym, gdy Gliński w poniedziałek stwierdził, że nie jest zwolennikiem "prac leśnych i pozyskiwania drewna z Puszczy Białowieskiej" oraz poinformował, że prowadzi rozmowy z szefem resortu środowiska.

Odnosząc się do tej wypowiedzi poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz stwierdził na wtorkowej konferencji prasowej, że to "krok w dobrym kierunku". Dodał, że liczy, iż rozmowy wicepremiera Glińskiego z ministrem Szyszko będą oznaczać wstrzymanie wycinki, a "Puszcza zostanie pozostawiona naturze".

W liście skierowanym do wicepremiera Glińskiego działacze Nowoczesnej napisali m.in., że cieszą się, iż "wreszcie przedstawiciel rządu nie tylko zabrał głos w tej sprawie, ale także zadeklarował podjęcie rozmów na ten temat z ministrem środowiska".

"Ufamy iż przekona Pan Premier ministra Szyszko, by natychmiast przerwał prace wycinkowe w Puszczy Białowieskiej. Każdy dzień wycinki to niepowetowane straty dla polskiej przyrody i polskiego dziedzictwa narodowego" - napisali posłowie Nowoczesnej: szefowa klubu parlamentarnego ugrupowania Katarzyna Lubnauer, Ewa Lieder i Krzysztof Truskolaski.

Gliński powiedział w poniedziałek w Radiu Wrocław, że Puszcza Białowieska powinna "pozostać sanktuarium przyrodniczym i pozostać nietknięta". Natomiast - dodał - "jest tam faktycznie problem z kornikiem".

W jego ocenie rząd stoi przed wyborem, czy próbować realizować "sanitarne cięcia, czy pozostawić to przyrodzie". Jak dodał, w pierwszym przypadku jest szansa na rozwiązanie problemu kosztem wycinki w ciągu kilku lat.

"W drugim przypadku przyroda sobie z tym poradzi, ale to może trwać kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset lat. Taki mamy wybór. Natomiast czym innym jest, i teraz prowadzę na ten temat rozmowy z ministrem środowiska Janem Szyszką, czy tam odbywa się jakaś inna wycinka poza wycinką sanitarną" - powiedział Gliński.

Wicepremier podkreślił, że "ma wątpliwości", ale "nie ma też wszystkich wiarygodnych danych" na temat wycinki, dlatego poprosił ministra Szyszkę o przedstawienie szczegółów.

"Według mojej wiedzy i tego, co mówi minister Szyszko, to są tylko cięcia sanitarne związane z atakiem kornika drukarza. Będziemy jeszcze rozmawiać. Na pewno nie jest to tylko decyzja Lasów Państwowych, czy decyzja ministra Szyszki, ale decyzja całego polskiego rządu odnośnie tego, jaki będzie los dalszy Puszczy Białowieskiej" - podkreślił wicepremier Gliński.