PRZEGLĄD PRASY: Sprzęt zakupiono ze środków unijnych, przyznawanych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb 2004-2006 - pisze Monika Stefanek.

- Zachwycamy się badaniami nad genami, ale jeszcze ważniejsze, a zarazem trudniejsze jest badanie białek -mówi prof. Wiesław Skrzypczak, prorektor ds. rozwoju uczelni i współpracy z gospodarką Akademii Rolniczej. -Sprzęt, jaki tu posiadamy pozwala nam prowadzić bardzo dokładne ich badania.

Niektóre z urządzeń są jedyne w Polsce. Nowoczesny sprzęt ma służyć nam, ale także tym, którzy zajmują się gospodarką rybacką. A tych, w naszym rejonie nie brakuje. Prowadzone w Katedrze Fizjologii Zwierząt i Cytobiologii badania mają swoje szerokie zastosowanie w praktyce. Mogą być wykorzystywane m.in. do oceny stanu zdrowia ryb i ssaków, tempa ich wzrostu i rozwoju czy wpływu środowiska hodowlanego na ich rozwój. 

Wyniki badań białek za pośrednictwem internetu wprowadzane są do światowych baz danych. Dzięki temu można szybko uzyskać informacje o danym białku. Z laboratorium będą korzystać nie tylko naukowcy i studenci. W połowie lutego oraz w marcu odbędą się szkolenia dla przedsiębiorców, zajmujących się hodowlą i przetwórstwem ryb. Wezmą w nich udział także pracownicy stacji sanitarnych, terenowych oddziałów weterynaryjnych czy laboratoriów badań jakości produktów spożywczych. Szkolenia są bezpłatne.

Szczegółowe informacje na temat bezpłatnych szkoleń można uzyskać pod numerem tel. 091 454 13 2ł, wew. 340. 

Źródło: Głos Szczeciński

Podobał się artykuł? Podziel się!