Nowy minister do resortu rolnictwa przyjechał tuż po zaprzysiężeniu przez prezydenta. Bez problemów trafił do swojego nowego gabinetu. Tam powitał go odchodzący minister Wojciech Mojzesowicz: pan wie, że nie ma łatwych rozwiązań i to jest trudny resort.

O tym przypomina miedzy innymi szef samorządu rolniczego. Najbliższe lata to reforma wspólnej polityki rolnej oraz unijnego budżetu po 2013r.

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR: - okres tej władzy, przypada na czas bardzo ważny dla Polski, że jest to przegląd Wspólnej Polityki Rolnej unii, na lata 2009 i kształtowanie polityki po 2013 r.

Pierwsze zadania jakie staną przez nowym ministrem rolnictwa zostały wymuszone przez RPO. Podważenia zasad prawnych KRUS-u spotkało się ze zdecydowaną krytyką odchodzącego ministra.

Wojciech Mojzesowicz, były minister rolnictwa: - rzecznik powinien się skontaktować z szefem resortu, który nadzoruje KRUS, szkoda, że tak się nie stało, szkoda, że pisma, które wyszły od rzecznika i konsultacje, które przeprowadził – pokazują, że jest mało wiedzy u rzecznika.

Także nowy minister uważa, że rewolucja w KRUS-ie nie jest potrzebna.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: - po to, żeby było lepiej nie trzeba wszystkiego wykopywać z korzeniami. Czasem wystarczy trochę popodpierać, ponachylać a być może resztę słońce i opatrzność dopomoże i pójdzie dobrze.

Ale to nie koniec wyzwań stojących przed Markiem Sawickim. Jego poprzednik pozostawił po sobie puste biurko, ale wiele rzeczy trzeba kontynuować.

Wojciech Mojzesowicz, były minister rolnictwa: - myślę, że Pan Minister, który przyjdzie po mnie, będzie kontynuował rzeczy związane z interwencją na rynku trzody, bo wystąpiłem do Pani Komisarz i w rozmowie tu, w tym gabinecie, i w dokumencie, który przesłałem, żeby była jednorazowa interwencja na rynku trzody.

Do tego dochodzi zakończenie starań o zwiększenie kwoty mlecznej oraz usprawnienie funkcjonowania agencji płatniczych.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: - sprawą pilną są kwestie związane z płatnościami dla rolników z przeglądem agencji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wiceministrami w resorcie zostaną Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, Stanisław Kalemba z PSL-u oraz Wiktor Szmulewicz szef samorządu rolniczego, który bez powodzenia startował do Sejmu z list PSL-u.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!