Prezes spółki, Marcin Kulicki twierdzi, że nowy magazyn do przechowywania cukru jest dowodem na konsekwentną realizację przez zarząd spółki rozwoju cukrownictwa na Lubelszczyźnie. Rozwijanie cukrownictwa w tym regionie Polski jest w ocenie prezesa szczególnie ważne przez wzgląd na dobre relacje z plantatorami w województwie lubelskim. Prezes podkreślił też, że spółka jest w bardzo dobrej kondycji ekonomicznej, dzięki czemu w najbliższym czasie do użytku zostaną oddane dwa inne silosy cukrowe w Nakle oraz Dobrzelinie.

- Inwestycja w Krasnymstawie wpisuje się także w strategię naszego koncernu, która zakłada, że do roku 2014 przeznaczymy blisko 800 mln zł na rozwój firmy - mówi prezes Kulicki.

Budowany w Krasnymstawie silos będzie jednym z największych w Polsce. Silos zmieści 50 tys. t cukru luzem. Jego wymiary całkowite to 45 m średnicy i 51,6 m wysokości. Sama komora podsilosowa mierzy 3,6 m, komora magazynowa - 34 m, a kopuła - 14 m. Budowany jest w technologii tzw. deskowania ślizgowego. Równocześnie ze ścianami silosu powstaje wieża operacyjna, która zapewni transport cukru na wysokość 53 m. Jej dach znajdzie się na wysokości 58 m i będzie stanowił najwyższy punkt budowli. Ściana komory magazynowej zostanie sprężona przy użyciu ok. 11 km stalowych kabli i będzie wyposażona w szereg czujników oraz system grzewczy, które wspomogą pracę układu klimatyzacji i przewietrzania cukru. Generalnym wykonawcą silosu jest firma Chemadex S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!