PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

NSZZ „Solidarność” RI: 3 lutego ogólnopolska akcja protestacyjna

NSZZ „Solidarność”  RI: 3 lutego ogólnopolska akcja protestacyjna

Podczas konferencji prasowej NSZZ Solidarności Rolników Indywidualnych z udziałem przewodniczącego Jerzego Chróścikowskiego oraz członka rady krajowej Janusza Walczaka i członka prezydium Józefa Kokoszki, poinformowano o ogólnopolskiej akcji protestacyjnej 3 lutego.



Według Jerzego Chróścikowskiego przewodniczącego NSZZ „Solidarności" RI, wobec nierozwiązania problemów rolników przez ministra Sawickiego, 23 stycznia rada krajowa zdecydowała o akcji protestacyjnej 3 lutego w całym kraju, z wyłączeniem Warszawy. Ostatnie spotkania nie spowodowały rozwiązania problemów przez ministra Sawickiego. Nie podjął on żadnej decyzji, która by je rozwiązała. Dialog z rolnikami ogranicza się do zapowiedzi. Trzykrotnie prosiliśmy też premier Ewę Kopacz o spotkanie, bez rezultatu.

Czujemy się oszukani, bo rolnicy z zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego wywalczyli porozumienie dotyczące sprzedaży ziemi, a nie jest ono realizowane. W Sejmie nadal leży ustawa o ustroju rolnym i gospodarowania gruntami jeżeli nie będzie uchwalona, to ziemia nadal dzień w dzień przepływać będzie do spółek z kapitałem zagranicznym, mimo, że obowiązuje zakaz sprzedaży ziemi cudzoziemcom. Żądamy pilnego wprowadzenia ustawy o obrocie ziemią, która zablokuje tę sprzedaż - powiedział przewodniczący Chróścikowski.
Mówimy też o nieopłacalności produkcji trzody chlewnej, mleka, zbóż i ziemniaków. Jak powiedział minister Marek Sawicki, nie ma dziś rynku rolnego, który jest opłacalny.

Skandaliczne jest dogadywanie się poszczególnych krajów UE w sprawie dostaw do Rosji i wypieranie Polski z rynku. Ten problem będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu Copa-Cogeca. Oczekujemy też od rządu zajęcia stanowiska w tej sprawie. Kryzys w rolnictwie nie jest sprawą nadwyżek tylko embarga rosyjskiego. Powinien być wprowadzony system rekompensujący rolnikom utracone dochody.

Protesty mają być przeprowadzone w regionach zarówno na drogach albo pod urzędami. Na razie nie są jeszcze zgłoszone wszystkie miejsca protestów rolniczych. Protesty te będą organizowane w zależności od przygotowania do nich rolników. NSZZ „Solidarność" RI nie zamierza z nikim konkurować w protestach. Różne organizacje protestują, powstają komitety. Wspierają one działalność związków zawodowych i mogą włączać się w protest 3 lutego o godzinie 11-tej. Jeżeli nie odniesie on skutku w postaci podjęcia przez premier Ewę Kopacz dialogu z rolnikami, przeprowadzony zostanie ogólnopolski, zmasowany silny protest w Warszawie.

Do stołu mogą usiąść wszystkie związki rolnicze, bo są one zainteresowane rozwiązaniem problemu dochodowości polskiego rolnictwa i stabilizacji dochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (27)

  • ekopis 2015-02-01 18:23:47
    Umowa kupna / sprzedaży powinna wystarczyć
  • ekojajo 2015-02-01 18:18:21
    Co wy zsl-owcy z tymi dyplomami.Ja studia skończyłem terminowo.Natomiast znam zsl-owców,którzy ze mną chodzili przez rok,potem odpadli i słuch o nich zaginął Po czym pokazują się w telewizji jako fachowcy rolnictwa i negocjują wstąpienie do UE.A jeszcze żeby było jasne przez ten rok tańczyli w uczelnianym zespole "Promni"zamiast pilnie studiować!!!!
  • rolnik 2015-02-01 18:00:33
    Do ekojajo
    Proszę opisać jak wygląda uczciwość i honor przy zakupie dyplomu.
  • ekojajo 2015-02-01 08:37:43
    wy z tego ZSL-u to macie obsesję,żę każdy was oszukuje.Nie możecie sobie wyobrazić,że można uczciwie.Uczciwość i honor to dla was pojęcia z kosmosu,niezrozumiałe,abstrakcyjne!
  • rolnik 2015-02-01 06:00:07
    Do ekojajo.
    Ponoć Bustowski potrzebuje kilka podrobionych dyplomów dla swoich młodocianych słupów.
  • mirek 2015-01-31 11:26:10
    mam 30 hektarowe gospodarstwo i w ostatnich 5 latach bardzo dobrze nam sie zyje z gospodarstwa niz to co było wcześniej wiec nie ma co narzekać. narzekają tylko ci co nabierają duze kredyty i co na nich banki zarabiają a pozniej płaczą ze ceny są niskie i sprzedają za bescen po żniwach bo na kredyt nie mają tzw (frajerzy) z tym się zgadzam.i ceny ziemi tylko podbijają do kosmicznych cen co się im nie zwruci za 30lat
  • tp 2015-01-30 14:53:45
    to teraz psl dostanie 99% poparcia.
  • Witalij 2015-01-30 13:54:02
    Ot i wsio. Wot pajechal
  • putin 2015-01-30 09:18:45
    Polskie piekiełko! Rolnik nie krzykacz, to typ tępego chłopa pańszczyżnianego, który będzie "zapierdzielał i nie narzekał" nawet wtedy, gdy mu zostanie tylko na kromkę chleba.
    Popytaj naukowców, doradców, to ci powiedzą, że w porównaniu z zachodem w Polsce jest tańsza: praca, energia, pasza!!! Nie zastanowiło cię tępy Rolnik nie krzykacz jakim cudem im opłaca się produkować i transportować do nas świnie po 3zł/kg?? Psioczysz na górników, a wyjaśnij pusty łbie, jak to jest, że wydobycie 1 t węgla kosztuje 150 zł, a przepuszczone przez spółki dociera do ciebie po 800 zł/t. W Polsce opłacało by się sprowadzić ruski węgiel, wsypać go do kopalni, jeszcze raz wydobyć i byłby tańszy od naszego, jeśli sprzedać od razu. Dla ciebie, tępaku świnia tanieje, "ale to jest rynek ", a " tylko ziemia drożeje bez sensu ", a nie przyszło ci do pustego łba, ŻE TO TEŻ jest rynek i popyt??
    Nie mam kredytów we franku, ale gdybym potrzebował i bank zaproponował mi we franku tłumacząc, że to korzystnie, tom bym pewnie wziął. Rozumiem, że Amber Gold, który był poza kontrolą K.N.B. zrobił ludzi (choć państwo też nie powinno do tego dopuścić), ale żeby oszukało ludzi własne państwo, bo to ono wyznacza ramy i ma nadzór nad bankami. Po cholere mam płacić na takie państwo, które mnie nie chroni przed oszustwem? Przecież każdy obywatel kraju nie może być biegły w ekonomii, prawie, przepisach i od tego obywatel ma państwo, na które płaci i które ma go chronić od złodziei. A nasza pani premier mówi chrońcie się sami i tworzy obowiązkowy fundusz za pieniądze rolnika zamiast wzmóc ściganie złodziei!!!
    Ty Rolnik nie krzykacz masz jeszcze mleko po 1,2zł dzięki temu, że protestujemy, a jak zabiorą nam dopłaty, to pierwszy padniesz i nie pomoże ci lizanie duqy PSL-owi, bo oni dbają tylko o swoje koryto.
  • rolnik 2015-01-30 08:49:35
    ci którzy maja głowę na karku i nie brali kredytów na trzeci traktor czy ziemie po 100000 za ha spokojnie sobie radzą,więc kto krzyczy?może nieudacznicy