Uruchomiona została rezerwa restrukturyzacyjna dla rynku mleka, powiększając o 416 tys. ton krajową kwotę mleczną. Dzięki staraniom Polski zmniejszone zostały kary dla rolników za nadprodukcję mleka.

Jak napisano w dokumencie, plantatorzy buraków cukrowych otrzymali dodatkowe wypłaty na łączną kwotę 416 mln zł. Ponadto uruchomione zostały dodatkowe dopłaty dla właścicieli pastwisk i łąk, posiadających zwierzęta. Wprowadzone zostały dopłaty do paliwa rolniczego.

Rząd informuje, że Polska jako jeden z pierwszych krajów złożyła do Komisji Europejskiej (KE) Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Na ten cel zostanie przeznaczone ok. 17 mld euro, z czego ponad 13 mld euro stanowią środki z UE, a reszta pochodzić będzie z budżetu krajowego. Obecnie trwają jeszcze uzgodnienia z KE.

Zrealizowano program pomocy dla rolników dotkniętych klęską suszy w 2006 r. W formie jednorazowych zasiłków wypłacono blisko 500 mln zł. Pomoc finansową dostaną także sadownicy, którzy ponieśli straty w wyniku tegorocznych wiosennych przymrozków. 15,8 mln zł otrzymali hodowcy drobiu z tytułu strat spowodowanych pojawieniem się ptasiej grypy w Polsce.

Rząd zwraca uwagę, że po wielu miesiącach zabiegów polskich władz, udało się odblokować zakaz importu polskiego mięsa na Ukrainę. Nadal prowadzone są intensywne rozmowy w sprawie wznowienie eksportu polskiej żywności do Rosji. W rozwiązanie tego problemu włączyła się Komisja Europejska.

Na wniosek Polski UE wprowadziła cła antydumpingowe na import mrożonych truskawek z Chin.

Rząd opowiada się za ochroną środowiska przed organizmami genetycznie modyfikowanymi (GMO). Rada Ministrów przyjęła już stosowny projekt ustawy. Zdaniem rządu, naturalna różnorodność jest szansą produkcji żywności wysokiej jakości, która będzie konkurencyjna na rynkach europejskich.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!