Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki przyjął dziś Petera Gaemelke, wiceprezydenta Światowej Federacji Producentów Rolnych IFAP i prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysława Serafina.

Spotkanie dotyczyło przygotowań do 38. Światowego Kongresu Rolników, który odbędzie się w Polsce na przełomie maja i czerwca.
Po rozmowach odbyła się wspólna konferencja prasowa.

Minister Marek Sawicki podkreślił, że nasz kraj przywiązuje bardzo dużą wagę do faktu, iż Kongres po raz pierwszy odbędzie się w Polsce i po raz pierwszy w państwie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zaznaczył szef resortu, o randze jaką przywiązujemy do tego wydarzenia świadczy to, że Premier RP Donald Tusk objął kongres honorowym patronatem.

Wiceprezydent Światowej Federacji Producentów Rolnych IFAP Peter Gaemelke przypomniał, że organizacja skupia około 600 mln rolniczych rodzin w 115 organizacjach w 80 krajach. Podkreślił, że Kongres jest doskonałą okazją do zaprezentowania delegatom z całego świata nie tylko osiągnięć w dziedzinie rolnictwa, ale także kultury i rozwoju gospodarczego. Wiceprezydent IFAP poinformował, że głównymi tematami obrad będą kwestie dotyczące zapewnienia dostatku żywności na całym świecie, zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi oraz kwestie energii odnawialnej, zwłaszcza drugiej generacji. Oprócz tych tematów delegaci będą omawiali sprawy dotyczące bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt i wzmocnienia łańcucha „od pola do stołu”.

Natomiast prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin podkreślił, że przyznanie Polsce prawa do organizacji Kongresu jest dużym wyróżnieniem, a sam Kongres doskonałą okazją do promocji polskiego rolnictwa. W ciągu 7 dni zorganizowanych zostanie 16 sesji tematycznych. Kongres będzie trwał od 30 maja do 7 czerwca br. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łomży.

Źródło: MRiRW

Podobał się artykuł? Podziel się!