W przyszłości planuje się powstanie gwarantowanego funduszu, z którego będą wypłacane odszkodowania dla wszystkich poszkodowanych rolników, którzy ponieśli straty przy zawieraniu interesów z nieuczciwymi przedsiębiorcami - mówi poseł Janusz Wojciechowski.

Podczas konferencji rolnicy głównie uskarżali się na liczne oszustwa, jakich dopuszczają się nieuczciwi przedsiębiorcy skupujący żywiec. W tym kręgu znalazło się wielu poszkodowanych drobiarzy i hodowców trzody chlewnej.

Głównym problemem jest brak odgórnych regulacji przy zawieraniu umów pomiędzy hodowcami a ubojniami. Przy skupie podpisywane są umowy, których okres wypłaty należności za skupiony żywiec często wynosi 90 dni. Taki stan rzeczy powoduje, że rolnicy często padają łupem firm, które w tym czasie ogłaszają upadłość. Hodowcy nie otrzymują zapłaty, a sprawy kończą się w sądzie. Przy zawieraniu tych umów nawet grupy producenckie nie mają większego wpływu na skrócenie terminów do wypłaty. Rolnicy domagają się ustaleń prawnych, które zabraniałyby przedsiębiorcom ustalanie tak długich okresów do wypłacenia wynagrodzeń za skupione zwierzęta - mówi producent drobiu Mariusz Sobierajski.

Podobał się artykuł? Podziel się!