PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ochronią dostawców czy podwyższą ceny konsumentom?

Ochronią dostawców czy podwyższą ceny konsumentom?

„Gazeta Prawna” informuje, że w końcu kwietnia spodziewany jest projekt zmian do ustawy o cenach oraz o ochronie konkurencji i konsumentów. Rząd zmierza do wprowadzenia zakazu ściągania od dostawców opłat za promocję towaru.Zmiany opracowuje od roku Międzyresortowy Zespół ds. Zwiększenia Przejrzystości Rynku Artykułów Rolno-Spożywczych i Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Żywnościowego, powołany z inicjatywy Marka Sawickiego.

- Nie chcemy ingerować w gospodarkę rynkową – cytuje „Gazeta Prawna” ministra Kazimierza Plocke. Problem w tym, że przygotowywane zmiany zmierzają do wprowadzenia zakazów: opłat półkowych, marketingowych czy wyższych rabatów. Podobne zmiany wprowadzono rok temu w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji. Spowodowały wzrost cen średnio o 5 proc, bo hipermarkety podniosły marże.  Zaczęły też sprowadzać towary zza granicy, gdyż zagranicznych dostawców krajowe regulacje nie obowiązywały. W efekcie Czesi i Słowacy wycofują się z tych regulacji, a na Węgrzech zajął się nimi trybunał konstytucyjny.

Czy uda się naprawić nasz handel, czy po raz kolejny skomplikuje się sytuację na rynku żywności? Okaże się już niedługo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!