W sumie podczas niedzielnego finału nagrody i wyróżnienia w AgroLidze 2013 odebrały cztery firmy przetwórstwa rolno-spożywczego z Opolszczyzny oraz jedenastu rolników indywidualnych.

Tytuł Mistrza AgroLigi 2013 w kategorii "Gospodarstwo rolne" uzyskali państwo Monika i Marcin Chrząszczowie specjalizujący się w hodowli krów mlecznych. Produkcja roczna sięga 238 tys. l. mleka. Samodzielnie prowadzą gospodarstwo od pięciu lat, gdy przejęli je od rodziców. Od tego czasu wiele w nim unowocześnili, korzystając też z dotacji unijnych. Zainwestowali m.in. w halę na maszyny rolnicze, utwardzili plac, a w ubiegłym roku postawili udojnię krów mlecznych.

- Dzięki dotacjom unijnym lepiej się gospodarzy. Gdybyśmy z nich nie korzystali, pewnie zamiast nowych maszyn kupowalibyśmy używane - podkreślił Marcin Chrząszcz.

Miejsce drugie wśród rolników indywidualnych przypadło Renacie i Wiesławowi Kowalczykom z Bukowia w gm. Wilków (pow. namysłowski), a dwa miejsca trzecie - Grażynie i Danielowi Schmidtko z Kędzierzyna-Koźla oraz Barbarze i Krzysztofowi Sanetrom z Kórnicy w gm. Krapkowice.

W kategorii tej przyznano też 7 wyróżnień. Mistrzem AgroLigi2012 w kategorii "Firmy przetwórstwa rolno-spożywczego i usług" została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Olesna. Odbierający nagrodę przewodniczący rady nadzorczej OSM Jerzy Kubacki oraz jej wiceprzewodniczący Józef Zawada poinformowali, że zakład funkcjonuje od ponad 100 lat i przez cały czas wytwarza produkty według tradycyjnych receptur. Największym powodzeniem wśród klientów spółdzielni cieszy się masło, wytwarzane na zakwaszanej śmietanie. Miesięcznie powstaje 25 ton tego produktu. - Zapotrzebowanie jest tak duże, że musimy dokupować śmietanę, by zaspokoić potrzeby rynku lokalnego - powiedział Kubacki. - A i tak bywa, że odmawiamy dużym klientom.

Drugie miejsce przypadło Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z Wilamowej (pow. nyski), a dwa równorzędne trzecie Piekarni Heleny i Bernarda Kałów z Suchej (pow. strzelecki) oraz Pracowni Cukierniczej JKM Górka s.c. z Prudnika. Zwycięzcy obu kategorii będą reprezentować Opolszczyznę w ogólnopolskim finale konkursu AgroLiga2012.

Komisja konkursowa sprawdzała m.in. czy gospodarstwa i firmy przestrzegają kodeksu dobrych praktyk rolniczych oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprawdzany był też poziom produkcji, dbałość o środowisko, stopień wykorzystania innowacyjnych rozwiązań oraz unijnych dotacji.