Gmina Ożarów Mazowiecki jest położona przy granicach Warszawy. Do centrum stolicy jest stąd tylko 17 km. W miejscowości Szykuły funkcjonował kiedyś PGR. Teraz część tych ziem została za zgodą ministerstwa rolnictwa odrolniona i przeznaczona przez samorząd na budowę osiedla mieszkaniowego.

- Wszystkie ziemie po byłych PGR-ach miały być przeznaczone dla rolników – mówi Grzegorz Pietrzak, rolnik. Ale swoje argumenty ma też burmistrz gminy Ożarów Mazowiecki, który przypomina, że bliskość dużej aglomeracji oraz gęstość dróg nie sprzyja produkcji rolniczej. - Cieszymy się bardzo z dobrych warzyw, ale chcemy aby były one odpowiedzialnie produkowane w najlepszych warunkach czystego powietrza i czystej wody – mówi.

Gmina Ożarów Mazowiecki dzięki graniczeniu ze stolicą jest bardzo atrakcyjnym terenem pod inwestycje mieszkaniowe rozrastającej się Warszawy. Mimo to gmina bardzo ostrożne podchodzi do odrolniania gruntów. W poprzedniej kadencji władz samorządowych stało się tak z 1000 ha ziemi. Teraz choć takie wnioski do burmistrza spływają, to nie są w ogóle rozpatrywane. Samorząd rolniczy rozumie potrzebę rozwoju, ale apeluje o rozsądek przy zmianach w planach zagospodarowania przestrzennego.

W Polsce ziemie pierwszej, drugiej i trzeciej klasy to tylko ¼ wszystkich gruntów. Tymczasem jak wynika ze statystyk to właśnie ziemie są najczęściej odrolniane.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!