PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Odrolnianie na potęgę

Autor: opr. bb

Dodano: 24-09-2007 13:06

Tagi:

W Polsce co roku odrolniane jest 3 tys. ha gruntów. Większość to ziemie najwyższych klas. Często dzieje się to przy sprzeciwie rolników, którzy nie chcą, aby grunty pierwszej czy drugiej klasy były przeznaczane np. pod budowę osiedli mieszkaniowych.Gmina Ożarów Mazowiecki jest położona przy granicach Warszawy. Do centrum stolicy jest stąd tylko 17 km. W miejscowości Szykuły funkcjonował kiedyś PGR. Teraz część tych ziem została za zgodą ministerstwa rolnictwa odrolniona i przeznaczona przez samorząd na budowę osiedla mieszkaniowego.

- Wszystkie ziemie po byłych PGR-ach miały być przeznaczone dla rolników – mówi Grzegorz Pietrzak, rolnik. Ale swoje argumenty ma też burmistrz gminy Ożarów Mazowiecki, który przypomina, że bliskość dużej aglomeracji oraz gęstość dróg nie sprzyja produkcji rolniczej. - Cieszymy się bardzo z dobrych warzyw, ale chcemy aby były one odpowiedzialnie produkowane w najlepszych warunkach czystego powietrza i czystej wody – mówi.

Gmina Ożarów Mazowiecki dzięki graniczeniu ze stolicą jest bardzo atrakcyjnym terenem pod inwestycje mieszkaniowe rozrastającej się Warszawy. Mimo to gmina bardzo ostrożne podchodzi do odrolniania gruntów. W poprzedniej kadencji władz samorządowych stało się tak z 1000 ha ziemi. Teraz choć takie wnioski do burmistrza spływają, to nie są w ogóle rozpatrywane. Samorząd rolniczy rozumie potrzebę rozwoju, ale apeluje o rozsądek przy zmianach w planach zagospodarowania przestrzennego.

W Polsce ziemie pierwszej, drugiej i trzeciej klasy to tylko ¼ wszystkich gruntów. Tymczasem jak wynika ze statystyk to właśnie ziemie są najczęściej odrolniane.

Źródło: Witold Katner/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.91.58
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!