- Z danych z drugiego kwartału wynika, że staramy się dostosować ofertę do struktury agrarnej w danym województwie – mówi dr Tomasz Nawrocki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. – Średnia powierzchnia działki proponowanej w przetargu to 7 ha. Największe działki, 15 ha, to oferta w opolskim, najmniejsze, 3 ha działki proponowane są w województwie mazowieckim.

Najmniejsze nie oznacza najmniej warte. Na Mazowszu w II kwartale tego roku uzyskano najwyższą cenę: 27 498 zł za ha. Na Śląsku udało się uzyskać 25 061 zł. Średnia cena gruntu sprzedawanego przez Agencję to teraz 16 003 zł, o 25 proc. mniej niż średnia cena gruntu w Polsce - podkreśla prezes.

Obecnie około 1,5 mln ha ziemi pozostaje w dzierżawie, najwięcej w województwach zachodnich i północnych. Tam można spodziewać się dużej oferty sprzedaży.

- W województwach  świętokrzyskim i małopolskim najmniej ziemi pozostaje w dzierżawie – mówi prezes T. Nawrocki. – Jest tam duże zapotrzebowanie na ziemię, ale nie możemy na nie odpowiedzieć.

To, że duże obszary ziemi pozostały do sprzedaży na zachodzie i północy Polski, to wynik tego, że było tam dużo gospodarstw państwowych oraz że do wielu obszarów zgłoszono roszczenia reprywatyzacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!