Tytuł Mistrza AgroLigi2012 w kategorii "Gospodarstwo rolne" uzyskali państwo Monika i Hubert Wieczorkowie z Kościelisk (pow. oleski) prowadzący blisko 58-hektarowe gospodarstwo ukierunkowane na tucz trzody chlewnej. Państwo Wieczorkowie mają obecnie 55 macior i około 700 sztuk całego inwentarza. - Nagrodę tę zdobywamy nie pierwszy raz. W 1998 roku byliśmy wicemistrzami AgroLigi w województwie śląskim. Od tamtego czasu w naszym gospodarstwie wiele zmieniło się na lepsze - przybyło budynków i maszyn - mówił Hubert Wieczorek.

Miejsce drugie wśród rolników indywidualnych przypadło Sabinie i Hubertowi Mróz z Żelaznej (pow. opolski), a dwa miejsca trzecie - Jadwidze i Markowi Wiechom z Czapli Starych (pow. kluczborski) oraz gospodarstwu rodzinnemu Zofii i Tadeusza Hanusiaków oraz Beaty i Łukasza Hanusiaków ze Słokowa (pow. prudnicki). W kategorii tej przyznano również pięć wyróżnień.

Mistrzem AgroLigi2012 w kategorii "Firmy przetwórstwa rolno-spożywczego i usług" został Zakład Przetwórstwa Drobiowego FEKS Franciszek Wączek z Mirowszczyzny (pow. oleski). Dwa równorzędne drugie miejsca przypadły przedsiębiorstwu Gładysz agro - Edward Gładysz z Bobrowej (pow. oleski) oraz Zakładowi Masarskiemu Piotr Ploch ze Staniszczy Wielkich (pow. strzelecki). Trzecie miejsce w tej kategorii zdobył zakład Helixia Sp.j. A. Minossora i wspólnicy z Oldrzyszowic (pow. brzeski).

Zwycięzcy obu kategorii będą reprezentować Opolszczyznę w ogólnopolskim finale konkursu AgroLiga2012.

Jak wyjaśnił dyrektor Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie Henryk Zamojski komisja Ośrodka, który przyznał w niedzielę nagrody, oceniając kandydatów do tytułu sprawdzała m.in. czy gospodarstwa i firmy przestrzegają kodeksu dobrych praktyk rolniczych oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Sprawdzany był też poziom produkcji połączony z dbałością o środowisko oraz stopień wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach i firmach.

Zamojski dodał, że warto pochwalić się tym, iż kilka dni wcześniej tytuł wicemistrza AgroLigi2011 w kraju odebrało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Wacław z Żytniowa (pow. oleski). - To dla nas potwierdzenie bardzo wysokiego poziomu konkursu wojewódzkiego - zaznaczył Henryk Zamojski.