PRZEGLĄD PRASY: Koalicjanci zapewniają, że są przygotowani do rozmów o reformie KRUS i będą je podejmować z partnerami społecznymi. Warto jednak wiedzieć, że w Unii Europejskiej także stosowane są dopłaty do systemu ubezpieczenia społecznego. Wprowadzony w Polsce w 1991 roku system ubezpieczeń zdrowotnych - w stosunku do wszystkich płacących podatek dochodowy od osób fizycznych - był realizowany i finansowany z odpisu podatkowego. Nie tylko za rolników, ale za wszystkich, którzy nie płacili i nie płacą do dziś podatku dochodowego od osób fizycznych, tę składkę pokrywa budżet państwa – przyznał Marek Sawicki w rozmowie z The Wall Street Journal .

PSL przyznaje, że dla rolników prowadzących gospodarstwa chłopskie dotychczasowy system musi być utrzymany tak, jak to jest we wszystkich rozwiniętych krajach Unii Europejskiej. Natomiast ci, którzy prowadzą na wsi duże przedsiębiorstwa, zatrudniają pracowników, powinni płacić pełne składki.

Waldemar Pawlak twierdzi, że trzeba wyodrębnić gospodarstwa rodzinne i przedsiębiorstwa rolne. Przedsiębiorstwa działające na dużą skalę powinny być zobowiązane do płacenia wyższych składek. Nie wykluczam, że jest wąska grupa przedsiębiorców rolnych, która powinna ponosić ciężary związane z ubezpieczeniem i podatkiem. Będziemy iść w tym kierunku. Są osoby, które poza uprawą pola zajmują się także przetwórstwem, handlem, inną działalnością.  – dodaje Pawlak.

Źródło: The Wall Street Journal

Podobał się artykuł? Podziel się!