PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Oświadczenie ministra środowiska ws. polowania na bażanty

Oświadczenie ministra środowiska ws. polowania na bażanty Fot. Shutterstock

W ostatnich dniach w mediach ukazało się wiele nieprawdziwych informacji na temat bażantów oraz mojego udziału w polowaniach na te ptaki. Z ubolewaniem stwierdzam, że w publikacjach tych pojawiły się nie tylko nieścisłości i przekłamania, lecz także z gruntu fałszywe dane oraz manipulacje - stwierdza w komunikacie minister środowiska Jan Szyszko.



"Mając przekonanie, że przynajmniej część tych doniesień nie wynika ze złej woli autorów, lecz z ich dobrego serca w podejściu do świata zwierząt, a zarazem z braku dostatecznej, fachowej wiedzy na temat przyrody, zachęcam do zapoznania się z niniejszym oświadczeniem. Zapraszam zarazem do merytorycznej dyskusji na temat ochrony rodzimej przyrody, a także w kwestii zasad funkcjonowania polskiego modelu łowiectwa" - czytamy w komunikacie ministerstwa środowiska.

"Bażant (łac. Phasianuscolchicus, rodzina Phasianidae)

- Ptak azjatycki introdukowany w celach łowieckich do Europy, w tym do Polski, w XVI wieku.

- Poligamiczny gatunek terenów otwartych o wyraźnym dymorfizmie płciowym (kogut bardzo barwny, kura szara, trudna do zauważenia w terenie).

- Wiosną samica składa do kilkunastu jaj. Wylęga się tyle samo samców, co samic - z tym, że dymorfizm płciowy jest dobrze widoczny dopiero po kilku miesiącach.

- Optymalny udział płci w okresie rozrodu: 1 kogut na 5 kur. Zapewnione jest to przez odstrzał i eliminację przez drapieżniki dobrze widocznych kogutów.

- Polski Związek Łowiecki (PZŁ) zajmuje się introdukcją i reintrodukcją bażanta na tereny polskich pól.

- W trzech obwodach hodowlanych (OHZ - Ośrodek Hodowli Zwierzyny) inkubuje się około 300 tys. jaj bażantów, z których wylęga się około 150 tys. kogutów i 150 tys. kur.

- W ramach introdukcji i zasiedlania OHZ sprzedają około 150 tys. kur i około 30 tys. kogutów. Pozostałe 120 tys. kogutów jest sprzedawane z przeznaczeniem na polowania. Uzyskane pieniądze pokrywają koszty hodowli.

- Organizacja polowania polega na tym, że podmioty zakupujące koguty przewożą je - w specjalnych klatkach, służących do transportu drobiu - do łowisk, w których są wypuszczane. Tam poluje się na nie zgodnie z regulaminem.

Polowanie to najbardziej humanitarny sposób pozyskiwania najwyższej jakości pożywienia pochodzenia zwierzęcego. Oponentów zapraszam do obejrzenia - dla kontrastu - przemysłowych ferm hodowli i uboju oraz do firm przewożących na masową skalę zwierzęta. Wtedy przekonają się, co kupują na co dzień zwłaszcza w większości wielkopowierzchniowych sklepów. Szkoda, że niezwykle zdrowe mięso pozyskiwane w trakcie polowań jest prawie w całości, i na dodatek po skrajnie niskich cenach, eksportowane poza granice kraju.

Minister Środowiska nadzoruje PZŁ- zarówno w zakresie pozyskania zwierzyny, jak i jej hodowli w obwodach łowieckich. Jego obowiązkiem jest pełna znajomość funkcjonowania polskiego łowiectwa, w tym i również w zakresie polowań. Z tego też powodu minister uczestniczy w ważnych spotkaniach przedstawicieli polskiego łowiectwa, w tym i polowaniach.

PS. Aby zwrócić uwagę na to, jak ważne jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat gatunków łownych mających siedliska w Polsce, zakładam, że następne, podobne oświadczenie będzie dotyczyło kuropatwy (łac. Perdixperdix) - gatunku monogamicznego, w przypadku którego dymorfizm płciowy jest trudno dostrzegalny.

Niniejsze oświadczenie skierowane jest do wszystkich posłów i senatorów, jak również do wszystkich dostępnych mi środków społecznego przekazu.

Prof. dr hab. Jan Szyszko Minister Środowiska" - kończy minister środowiska w komunikacie przekazanym przez MŚ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • Miro 2017-10-16 17:42:08
  Mogli mu przecież podprowadzać pod muszkę, czego się czepiacie :)
 • chłop 2017-03-23 14:40:48
  "Panisko" sie bawi w strzelanie , kto mu zabroni !
 • car 2017-03-13 21:00:54
  powinni wypłacać wysokie odszkodowania rolnikom...
 • C#@12yt 2017-03-11 18:35:44
  Szeregowy myśliwy /nie minister/ już otrzymałby wezwanie od Rzecznika Dyscyplinarnego PZŁ do złożenia zeznań A Sąd łowiecki /oprócz Sądu Powiatowego/ wywaliłby z szeregów PZŁ za taki sposób polowania. Złamał etykę i zasady łowieckie.
 • d 2017-03-11 18:29:21
  Nawet na stronie farmera pełno ekoterrorystów. Od dawna wreszcze na stanowisku MŚ jest człowiek rozsądny, z doskonałym wykształceniem (prof. leśnictwa) i doswiadczeniem. A i tak znajdzie się banda lemingów co wiedze o środowisku czerpie z tvn-u i wie lepiej niż profesor z ogromną wiedzą.
 • nickt 2017-03-11 16:43:59
  mam nadzieję że się śrutem udławi,albo ołowicy dostanie-ów myśliwiec dzielny
 • tusk 2017-03-11 11:04:43
  Polowanie na oswojone bazanty to prostactwo , no ale co taki dziadek pisowski potrafi więcej ???
 • konsument 2017-03-10 22:53:07
  Czekam na protest Krajowej Rady Drobiarskiej ; wypowiedź anty hodowlana przeciwko prosty ludziom , których nie stać na nic więcej niż kurczaka z fermy.
 • karrol 2017-03-10 20:18:17
  A jak wypuszczanie bażantów i polowanie na nie ma się do obowiązku trzymania ptactwa w zamknięciu w związku z ptasią grypą. No chyba ,że 100% zostanie ubitych. Elegancko
 • chopek 2017-03-10 19:41:54
  Bażant może i nie ale Szyszko na pewno
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!