PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Otwarto Punkty Sprzedaży Bezpośredniej dziczyzny

Otwarto Punkty Sprzedaży Bezpośredniej dziczyzny Fot. Shutterstock

W dziewięciu nadleśnictwach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie otwarto Punkty Sprzedaży Bezpośredniej, w których można kupić tusze jelenia, dzika i sarny. Utworzono je w ramach projektu rozwojowego "Zdrowa Żywność z Polskich Lasów".Jak poinformował PAP rzecznik olsztyńskiej RDLP Adam Pietrzak, Punkty Sprzedaży Bezpośredniej powstały w dziewięciu nadleśnictwach, które mają Ośrodki Hodowli Zwierzyny. Takie punkty w nadleśnictwach Iława, Miłomłyn, Młynary, Nidzica, Nowe Ramuki, Olsztyn i Strzałowo oferują całe, nieoskórowane tusze trzech gatunków zwierząt łownych; jelenia, dzika i sarny. W nadleśnictwach Ciechanów i Lidzbark można kupić dodatkowo tusze danieli.

Punkt Sprzedaży Bezpośredniej powstał też w nadleśnictwie Świerklaniec w woj. śląskim. Ich utworzenie ma być początkiem realizacji jednego z projektów rozwojowych zapowiadanych przez Lasy Państwowe. Analiza finansowa i prawna działalności pierwszych takich punktów będzie podstawą do opracowania jednolitych zasad tworzenia ich w pozostałych Ośrodkach Hodowli Zwierzyny w kraju.

W kolejnym etapie projektu "Zdrowa Żywność z Polskich Lasów" przewidywane jest uruchomienie czterech sklepów z dziczyzną. Otwarcie pierwszego z nich - w siedzibie Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie - ma nastąpić pod koniec listopada. Potem mają zostać otwarte kolejne sklepy - w Olsztynie, Katowicach i Radomiu.

Według leśników, projekt ma służyć przede wszystkim promocji, a także poprawie dostępności dziczyzny i płodów runa leśnego. Zakłada również rozwój pszczelarstwa na terenach leśnych i rozwój gospodarki rybackiej w leśnych stawach. Realizację tego programu przewidziano na lata 2017-2019, a planowany budżet ma wynieść 6,4 mln zł.

Dalekosiężnym projektem Lasów Państwowych jest także zorganizowanie sieci producentów żywności z produktów pochodzących z lasów oraz wprowadzenie zasad certyfikacji podmiotów przetwarzających dziczyznę i inne płody lasu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Chcę złej zmiany 2017-10-24 09:38:16
  Dobra zmiana,) jak chce to sprzedaż bezpośrednią z lasów wprowadzili w kilka miesięcy, a żeby chłop sprzedawał bez problemów ze swojego gospodarstwa to już się nie da. Bo ta ustawa co jest to jest kpina a nie sprzedaż bezpośrednia. I kto na tym zarobi Skarb Państwa? Czy jaśnie wielmożny Szyszko z przydupasami leśnikami i myśliwymi?
 • Rolnik 2017-10-23 20:12:34
  U mnie dziki tak po pszenicy chodza ze jak w tamtym tygodniu zasilalem to nawet nie bardzo uciekaly jak ciagnik jechal. Ale wedlug rzadzacych u mnie dzikow niem ma.
 • rolnik 2017-10-23 18:39:45
  dzika nie chcę za darmo ,,widziałem jak grzebał się w padlinie ,,,
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!