W przyszłą sobotę, 28 marca, w Warszawie na Zjeździe Polskich Rolników nastąpi podsumowanie konsultacji programu rolnego - poinformował na konferencji prasowej w Lublinie poseł PiS Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa w latach 2005-2006.

Jurgiel powiedział, że program rolny jest dowodem dużego znaczenia, jakie Prawo i Sprawiedliwość przykłada dla spraw wsi. Dlatego dodatkowy program dla wsi został ogłoszony w styczniu na kongresie w Krakowie obok "Programu dla Polski". Te dokumenty, zaktualizowane dzięki społecznym dyskusjom, mają być podstawą dla tworzenia konkretnych projektów ustaw przed wyborami parlamentarnymi.

"Chcemy mieć jako pierwsza partia pełne szuflady projektów" - powiedział Jurgiel.

Jego zdaniem w dziedzinie rolnictwa pilne jest przygotowanie ustawy o spółdzielniach rolniczych, wsparcie tworzenia rynków hurtowych, powołanie jednej instytucji dbającej o jakość i bezpieczeństwo żywności, utworzenie agencji rozwoju obszarów wiejskich. "To są te podstawowe ustawy, nad którymi będziemy już po tych konsultacjach pracowali" - zapowiedział Jurgiel.

Program rolny PiS "Nowoczesna polska wieś" zakłada, że polskie rolnictwo ma być - jak powiedział Jurgiel - "stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie", a obszary wiejskie - miejscem do pracy a także wypoczynku i rekreacji, dobrym miejscem do mieszkania.

PiS chce przeciwdziałać wyludnianiu się wsi. "Polska ma się rozwijać równomiernie, mieszkańcy wsi i obszarów wiejskich muszą mieć podobne warunki życia jak mieszkańcy miast. Za taki stan powinno odpowiadać państwo" - powiedział Jurgiel.

źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!