Komunikat tej samej treści przekazał później dziennikarzom rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Rozmowy Piechociński-Tusk wstępnie planowano na poniedziałek. Zmiany w rządzie są konieczne w związku z dymisją wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, który odszedł z gabinetu Tuska w związku z przegraną z Piechocińskim w walce o fotel prezesa PSL.

- Chcę państwu powiedzieć, że otrzymałem rekomendację po dyskusji na Radzie Naczelnej a także Naczelnym Komitecie Wykonawczym, aby pójść na rozmowy koalicyjne z wizją wejścia do rządu. Szczegóły przedstawię panu premierowi Tuskowi - powiedział Piechociński dziennikarzom po zakończeniu obrad NKW.

Dopytywany o dokładny termin spotkania z szefem rządu, Piechociński zapowiedział, że w niedzielę będzie kontaktował się w tej sprawie z odpowiednimi służbami premiera.

Nadal nie jest przesądzone, czy i jaki resort objąć miałby prezes PSL. Z rozmów z niektórymi członkami NKW wynika, że realny jest scenariusz, że Piechociński wejdzie do rządu jako wicepremier i minister gospodarki.

Jednak wśród członków NKW w nieoficjalnych rozmowach pojawiają się też głosy, że prezes PSL może objąć jedynie funkcję wicepremiera, w tym przypadku resort gospodarki przypadłby komuś innemu - ewentualną kandydaturę Piechociński miałby przedstawić w poniedziałek Tuskowi.

Przed sobotnim posiedzeniem NKW PSL odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, podczas której poparcie uzyskali wszyscy kandydaci do NKW zgłoszeni przez prezesa Stronnictwa.

Do nowego składu 20-osobowego Naczelnego Komitetu Wykonawczego weszli m.in.: minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałkowie województw świętokrzyskiego i lubelskiego - Adam Jarubas i Krzysztof Hetman, wiceminister skarbu Urszula Pasławska, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, były minister rolnictwa Marek Sawicki, europosłowie Krzysztof Grzyb i Czesław Siekierski.

Podobał się artykuł? Podziel się!