Marszałek województwa Jan Kozłowski uhonoruje laureatów tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś 2008” oraz „Pomorskiego Konkursu Agroturystycznego”. Uroczystość odbędzie się 8 września (poniedziałek) o godz. 12.00 w Dworze Artusa w Gdańsku.

Konkurs „Piękna Wieś 2008” odbywał się w trzech etapach – gminnym, powiatowym, wojewódzkim i rozstrzygany w trzech kategoriach: zagroda rolnicza, zagroda nierolnicza, wieś. Do konkursu przystąpiło 1167 zagród wiejskich, w tym 369 zagród rolniczych i 798 zagrody nierolnicze oraz 99 wsi. Do eliminacji wojewódzkich komisje z 15 powiatów zgłosiły 27 laureatów I miejsc (13 zagród rolniczych, 14 zagród nierolniczych i 13 wsi). Komisja wojewódzka wyłoniła 12 laureatów, w tym: 3 zagrody rolnicze i 3 zagrody nierolnicze i 6 wsi.

Przy ocenie wsi, członkowie komisji uwzględnili ogólny wygląd, ład i porządek, wyposażenie wsi w urządzenia ochrony środowiska, dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie krajobrazu przyrodniczego, a także zaangażowanie mieszkańców w prace społeczne na rzecz swojej miejscowości, przedsiębiorczość liderów wiejskich, troskę o wygląd wsi oraz dotychczasowe działania.

„Pomorski Konkurs Agroturystyczny 2008” skierowany był natomiast do gospodarstw agroturystycznych, prowadzących działalność rolniczą, świadczących usługi noclegowo-żywieniowe, gdzie liczba pokoi gościnnych nie przekracza 5. W tym roku do konkursu zgłoszono 28 gospodarstw agroturystycznych.

Źródło: UG Pomorski

Podobał się artykuł? Podziel się!