W trakcie pielgrzymki odbyła się konferencja "Wiejska Polska". Wskazywano podczas niej, że konieczne są zmiany w otoczeniu prawnym lokalnych społeczności i rozwój wiejskiej aktywności gospodarczej.

Zdaniem sołtysów należy uprościć wiele regulacji prawnych dotyczących m.in. małych wiejskich organizacji, wytwarzania i lokowania na rynku produktów lokalnych, sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa rolnego.

W przyjętej deklaracji uczestnicy licheńskiego spotkania podkreślili, że w okresie programowania na lata 2014-2020 odnowa wsi ze środków unijnych powinna łączyć wymiar inwestycyjny z zaangażowaniem środowisk lokalnych i pozwalać na realizację oddolnych inicjatyw. Odnowa wsi wymaga też ograniczenia biurokracji oraz budowania regionalnych i lokalnych systemów wsparcia.

Według wiceprezesa Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi Ryszarda Wilczyńskiego celem odnowy jest wysoka jakość życia mieszkańców wsi. Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów senator Ireneusz Niewiarowski (PO) mówił, że fundusz sołecki jest wstępem do upodmiotowienia sołectwa.

Przyjęta deklaracja zostanie przekazana do Rady Krajowej Stowarzyszenia Sołtysów, a następnie prezydentowi RP.

Spotkanie w Licheniu zakończyła uroczysta msza św. Ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering wyraził w homilii niepokój i obawę, że przedstawicielom sfer politycznych zależy głównie na dostaniu się do władzy, a gdy już zdobędą określone stanowiska, zapominają o tych, którzy ich wybrali.

Podobał się artykuł? Podziel się!