Poseł PiS Jan Szyszko ocenił podczas konferencji prasowej w Sejmie, że działania koalicji PO-PSL przyczyniają się do - destabilizacji Lasów Państwowych, co - jego zdaniem - prowadzi do destabilizacji ponad 7 mln ha, które podlegają nadleśnictwom.

Według znowelizowanej w styczniu 2014 ustawy, Lasy Państwowe w zeszłym i obecnym roku mają przekazać do budżetu po 800 mln zł. Od 2016 r. Lasy rocznie będą przekazywać do państwowej kasy 2 proc. wartości sprzedanego drewna. Z wpłaty Lasów Państwowych 650 mln zł trafić ma na Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych, a pozostałe 150 mln zł przeznaczone jest na zmniejszenie deficytu budżetu państwa.

- Część nadleśnictw ze względu na zabrane im pieniędzy musi stać się bankrutem; jest jasne, że mogą w pierwszej kolejności ulec sprzedaży - podkreślił Szyszko. Posłowie PiS zaznaczyli, że na razie są "nieliczne przypadki" nadleśnictw, które straciły płynność finansową.

Z tą argumentacją nie zgadza się Arkadiusz Litwiński (PO), wiceszef sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. -Dla mnie w pełni rzetelnym źródłem wiedzy będą dane finansowe, które wkrótce przedstawią Lasy Państwowe. Nadleśnictwa nie mają osobowości prawnej, nie są indywidualnie rozliczane. Tak jak to bywało w przeszłości może być tak, że z różnych powodów, na przykład złego zarządzania, niektóre nadleśnictwa mogą mieć gorsze wyniki od średniej w tym przedsiębiorstwie - podkreślił w rozmowie poseł PO.

Szyszko poinformował też, że do Sejmu trafiło dodatkowe kilka tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum, złożonym w maju ub.r. i wniosek o sejmową debatę nt. przyszłości lasów i polskiej ziemi.

- Z całym szacunkiem dla kolegów z PiS, w roku wyborczym zazwyczaj nie chodzi, żeby cokolwiek uzdrowić, tylko wzniecać poczucie, że coś się za chwilę zawali i jedynym co odwróci katastrofę jest zmiana rządu. To trochę oklepane - tak do wniosku o debatę odniósł się Litwiński.

Referendum ws. Lasów Państwowych ma zawierać dwa pytania. Pierwsze brzmi: Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania albo funkcjonowania państwowego gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe określonego w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o Lasach Państwowych, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?.