PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

PiS przedstawia propozycje dla ministra rolnictwa

PiS przedstawiło w środę postulaty ws. rolnictwa, które - we współpracy z ministerstwem rolnictwa - chciałoby zrealizować. Tego dnia z sejmową komisją rolnictwa spotkał się nowy szef resortu Stanisław Kalemba; jego wystąpienie PiS oceniło jednak jako "niezbyt ciekawe otwarcie".Minister rolnictwa Stanisław Kalemba uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której przedstawił m.in. informację o planowanych działaniach resortu pod jego kierownictwem. Po posiedzeniu komisji konferencję prasową zorganizowali posłowie PiS z szefem komisji Krzysztofem Jurgielem na czele.

Choć PiS - jak powiedział Jurgiel - uważa wystąpienie Kalemby jako "niezbyt ciekawe otwarcie", to "chce współpracować i przedstawiać swój program z prośbą o jego realizację".

- Spodziewaliśmy się czegoś więcej, minister nie przedstawił programu innego niż ten, który realizował minister (Marek) Sawicki; te zadania się powtarzają, oczekiwaliśmy bardziej dynamicznych propozycji w wielu obszarach - powiedział Jurgiel. W tym kontekście wymienił m.in. Wspólną Politykę Rolną, rozwój obszarów wiejskich, a także kwestię podatków.

PiS liczy na to, że nowy minister rolnictwa uwzględni w swych planach propozycje największej partii opozycyjnej takie jak m.in. wyrównanie dopłat dla polskich rolników.

- Nierówność dopłat jest niezgodna z prawem europejskim - oświadczył eurodeputowany PiS Janusz Wojciechowski. Według niego minister Kalemba zgodził się z tą opinią, ale "jego zgoda to jeszcze za mało, ważne czy premier polskiego rządu wreszcie podniesie ten argument".

Partia chce też poprawy standardu życia na obszarach wiejskich, a minister Kalemba - jak mówił poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski - nie powiedział nic na ten temat. 

- Od tego, czy znajdą się środki na infrastrukturę publiczną na obszarach wiejskich, na drogi lokalne, internet, dostęp do infrastruktury społecznej, edukacji, służby zdrowia, będzie zależała przyszłość obszarów wiejskich - przekonywał.

PiS postuluje też rezygnację z planów dotyczących wprowadzenia podatku dochodowego dla rolników. Poseł Zbigniew Kuźmiuk przypomniał, że rolnicy płacą podatek rolny, którego poborem zajmują się samorządy gminne.

- Jest to dla rolników stosunkowo przyjazne środowisko, urząd gminy jest bliski rolnikowi. Przeniesienie polskich rolników w ręce aparatu skarbowego naszym zdaniem rodzi same niebezpieczeństwa, każdy błąd, każda pomyłka może mieć niewyobrażalne skutki dla rolnika, z egzekucją komorniczą włącznie - powiedział.

Zdaniem Kuźmiuka przeniesienie 1,5 mln rolników do urzędów skarbowych "może skutkować akcjami represyjnymi aparatu skarbowego wobec rolników". PiS opowiada się też przeciwko przedstawionej przez ministra propozycji objęcia części rolników podatkiem zryczałtowanym.

Z kolei poseł Robert Telus opowiedział się przeciwko zapowiadanej przez rząd prywatyzacji Elewarru. Minister rolnictwa mówił w sierpniu, że opowiada się za prywatyzacją Elewarru, ale tylko w przypadku, gdyby ta spółka trafiła do rąk rolników. Elewarr w stu procentach należy do Agencji Rynku Rolnego, zajmuje się skupem i przechowaniem ziarna.

- W tej trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się polscy rolnicy, my jesteśmy przeciwko prywatyzacji, dlatego że polskich rolników nie będzie stać na zakup akcji Elewarru - powiedział Telus. Jak dodał, zakupem Elewarru są zainteresowane osoby niebędące rolnikami, a jedynie czerpiące zyski z rolnictwa

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Rolnik Polski 2012-09-02 09:13:09
  W opozycji to wszyscy umieja się mądrować i mają recepty na wszystko. Tylko jak dochodzą to władzy to im rozum nagle ktoś odbiera...
 • jarki 2012-08-30 16:57:19
  dobrze ze było to tylko PIĘĆ minut
  i jako doradca prezydenta też PIĘĆ
 • Rolnik 2012-08-30 16:18:28
  Krzysiu Ardanowski był ministrem i nic nie zrobił teraz niech lepiej milczy i da czas nowemu ministrowi ja pamiętam obietnice Ardanowskiego Kiedy został ministrem i co mówił na spotkaniu Dolnosląskiej Izby Rolniczej jakie obietnice tam padały między innymi jak wzmocni Izbę w ustawie o samorzadzie rolniczym . Teraz krytykuje następców nie ładnie skoro sie samemu nic nie zrobiło pożytecznego dla rolników. Przynajmniej by milczał a nie usiłował zbic kapitał polityczny obrońcy rolników jego 5 minut juz mineło.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!