- W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyłem wniosek o rozszerzenie najbliższego porządku obrad o informację prezesa Rady Ministrów, premiera Donalda Tuska na temat przejmowania Azotów przez rosyjski kapitał i na temat lobbingu w tej sprawie, z którym - wszystko na to wskazuje - mieliśmy do czynienia - powiedział Błaszczak na konferencji prasowej.

Według szefa klubu PiS "smutne jest to, że w tę sprawę zamieszany jest były prezydent Rzeczypospolitej Aleksander Kwaśniewski". Dodał, że wtorkowe oświadczenie Kwaśniewskiego można odczytać tak, że przyznaje on, iż rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem oraz z Janem K. Bieleckim na ten temat. - Smutne jest to, że obecnie rządzący, premier Donald Tusk, po cichu, za plecami, oddają Azoty Rosjanom, a więc narażają interesy Rzeczypospolitej Polskiej na szwank - powiedział Błaszczak.

W weekend "Newsweek" napisał, że Kwaśniewski wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz rosyjskiego producenta nawozów Acronu, który złożył w ub.roku wezwanie na zakup ponad 60 proc. akcji Azotów Tarnów. Właścicielem Acronu - napisał "Newsweek" - jest Wiaczesław Kantor, oligarcha i filantrop, którego Kwaśniewski zna od dawna. Sprawa jest delikatna, bo - zdaniem rządu - transakcja mogłaby stanowić zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju - napisał tygodnik.

Aleksander Kwaśniewski we wtorkowym oświadczeniu napisał, że informację o pojawieniu się poważnego inwestora dla Azotów Tarnów przekazał szefowi Rady Gospodarczej przy premierze Janowi K. Bieleckiemu i - przy innej okazji - premierowi Donaldowi Tuskowi. Na tym - jak podkreślił - jego działania w tej sprawie się zakończyły.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na giełdzie. W 2012 r. wezwanie na prawie 65 proc. akcji Azotów Tarnów ogłosiła spółka Norica należąca do rosyjskiej grupy Acron. Zarząd Azotów ocenił to wezwanie negatywnie i wezwał akcjonariuszy, aby na nie nie odpowiadali

Na skutek tego wezwania przyspieszone zostały działania konsolidacyjne sektora przemysłu chemicznego. W wyniku działań w latach 2010-2013 - czyli konsolidacji zakładów w Tarnowie, Puławach, Policach, Kozienicach i Kędzierzynie-Koźlu - w sektorze doszło do utworzenia grupy kapitałowej.

W ubiegły czwartek resort skarbu poinformował, że Skarb Państwa zdecydował się na sprzedaż pakietu 12,13 proc. akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach. Akcje zostały zaoferowane inwestorom długoterminowym, wśród których był Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!