Zatrzymano 10 osób. Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie 10 osób zamieszanych w przestępczy proceder. Zatrzymań dokonali 20 czerwca 2017 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego działający na polecenie prokuratora - poinformowała PK.

Zatrzymani zostali:

1. Krzysztof J. - były prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.,

2. Anna P. - były członek zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.,

3. Wojciech N. - były członek zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.,

4. Tomasz J. - były dyrektor generalny African lnvestment Group S.A.,

5. Bartłomiej K. - były dyrektor Departamentu Zakupów Strategicznych Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.,

6. Maciej G. - były kierownik Biura Spedycji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. oraz przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Powiecie Polickim i członek Zarządu Regionu Zachodniopomorskiego PO,

7. Robert Z. - były prezes zarządu Transtech sp. z o. o. oraz kandydat na Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Stargardzie,

8. Piotr J. - były dyrektor Centrum Logistyki Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.,

9. Tomasz B. - członek zarządu TK Transport sp. z o. o.,

10. Robert B. - członek zarządu TK Transport sp. z o. o.

Co zarzuca się podejrzanym:

"Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prokurator ogłosił im zarzuty i przesłuchał ich w charakterze podejrzanych.

Krzysztofowi J., Annie P., Wojciechowi N. i Tomaszowi J. prokurator zarzucił wyrządzenie African lnvestment Group S.A., a więc spółce zależnej od Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., szkody majątkowej wielkich rozmiarów w kwocie 6 milionów dolarów, tj. równowartości 22 milionów 278 tysięcy złotych. Chodzi o przestępstwo z art. 296 par. 1, 2 i 3 kodeksu karnego. Do jego popełnienia doszło pomiędzy 1 września 2014 roku a 30 czerwca 2016 roku w związku z podpisaniem umów dotyczących inwestycji prowadzonych przez African lnvestment Group S.A. w Senegalu. Podejrzani zawarli te umowy i na ich podstawie dokonali wypłaty środków finansowych mając świadomość, że usługi będące przedmiotem tych umów nie zostały faktycznie wykonane.